Canan Tolon’un Arter Koleksiyonu’ndaki Hasar Adlı Eserine Yakından Bir Bakış Sunan Kitap Yayımlandı

mimarizm.com / 17 Mart 2022
Erdem Ceylan’ın, Canan Tolon’un Hasar isimli yapıtını derinlemesine incelemeye aldığı Canan Tolon: Hasar başlıklı kitap, Arter Yayınları’nın “Yakın Plan” yayın dizisi çerçevesinde raflarda yerini aldı.

Fotoğraflar: Sena Nur Tastekne_Arter

Her kitapta Arter Koleksiyonu’nda yer alan tek bir esere odaklanan Arter Yakın Plan dizisi, Emre Baykal’ın kaleme aldığı Sarkis: Çaylak Sokak ve Melih Fereli’nin imzasını taşıyan David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc. (John Driscoll ve Phil Edelstein): Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)’ün ardından Canan Tolon’un Hasar (1988–2010) isimli yapıtına derinlemesine bir bakış sunuyor.

Yerleştirmenin Arter’de, Emre Baykal küratörlüğünde gerçekleşen Tedbir başlıklı grup sergisindeki gösterimiyle (03/06/2021–20/02/2022) de bağ kuran yayın, Erdem Ceylan’ın kaleme aldığı kapsamlı bir yorumlama metni içeriyor. Tolon’un, 1989 San Francisco depremi sırasında zarar gören, yanlış paketleme nedeniyle nakliye kazalarına uğrayan ya da yetersiz depolama koşullarından etkilenen, artık hasarlı oldukları için de piyasa ve sergilenme değerlerini yitirmiş eserlerine bir şans daha verdiği Hasar işini inceleyen Ceylan, deneysel bir yaklaşımla önerdiği yapıt okuma biçimlerini, Antik Yunan tragedyası formunda ve bu forma özgü anlatım olanaklarını postmodern bir teknikle “hasar” verip dönüştürerek sunuyor. Sergi kapanış saatinde dışarı çıkamadıklarından bir gece Arter’de mahsur kalan, ancak bu sıkışmışlığı sanat ve hayat üzerine bir tartışma başlatma vesilesine dönüştüren Hephaistos ve Daidalos adlı iki karakterin diyaloglarıyla ilerleyen metin, kalıcılık ve ölümsüzlük peşindeki “sanatçı” egosuyla sanatçının yaşamla barışık alter egosu arasındaki aşk ve nefret ilişkisini taşıyabilecek çerçeveyi kuruyor.

Tasarımını Esen Karol’un üstlendiği dizinin bu üçüncü kitabında flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar) tarafından çekilen yerleştirme fotoğrafları ve hasarı yakın planda yorumlayan kareler de yer alıyor. Canan Tolon: Hasar başlıklı kitap, Arter Kitabevi’nden satın alınabilir veya kitabevi@arter.org.tr e-posta adresi üzerinden sipariş edilebilir. Pazartesi hariç her gün 11:00–18:00 saatlerinde ücretsiz ziyaret edilebilen Arter Kütüphanesi’nde kitabın sayfaları karıştırılabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Arter Pazartesi hariç her gün açık. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :