Arter Yayınları'ndan Yeni E-Kitap

mimarizm.com / 25 Ocak 2022
Arter’in, çağdaş sanatın dünyanın farklı yerlerinde ortaya konan çeşitli ifade biçimlerini bir araya getiren Joseph Beuys’un hayatına ve üretimine odaklanan ilk e-kitabı ücretsiz erişime açıldı.

Çağdaş sanat etrafındaki tartışmaları beslemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan Arter, sanat tarihi yazımına ve bu alandaki bilgi üretimine katkıda bulunan yayınlar yapıyor. Yeni yıla dijital yayıncılığa adım atarak başlayan Arter, e-metinleri ve e-kitaplarıyla programı ve koleksiyonuyla bağlantılı yayınların Türkçe çevirilerini daha geniş kitleler için erişilebilir kılacak.

Arter Yayınları’nın ilk e-kitabı, “happening” ve performans pratikleriyle Fluxus’un öncülerinden Joseph Beuys’a (1921–1986) odaklanıyor. Çevirisini Emre Ayvaz’ın üstlendiği Joseph Beuys başlıklı kitapta Claudia Mesch, sanatçının geniş kapsamlı yapıtındaki iki ana hattı ele alıyor: İlki, parçalayıcı bir travma tecrübesinin sanatı ve hayatı üzerindeki etkisi, ikincisi de sanat kavramının üstlenebileceği rolleri sürekli olarak genişletmesi. Joseph Beuys’un çok yönlü sanat anlayışını araştıran ve onun bilim, politika ve maneviyat alanları arasında gezinen pratiğini takip eden bu kitap, sanatçının yaşamına ilişkin diğer birçok anlatının aksine, kişisel mit yaratımına ve sanatı geçmişle tekrar bağlantı kurma becerisini içeren bir faaliyet alanı olarak kavramaya önem atfediyor.

 

*

Claudia Mesch Hakkında

Claudia Mesch, Arizona State University’de Sanat Tarihi Profesörü olarak görev yapmaktadır. Mesch’in yayımlanan kitapları arasında Modern Art at the Berlin Wall [Berlin Duvarı’nda Modern Sanat, 2009] ve Art and Politics: A Small History of Art for Social Change since 1945 [Sanat ve Politika: 1945’ten Günümüze Toplumsal Değişim Olarak Sanatın Kısa Tarihi, 2013] bulunmaktadır. Journal of Surrealism and the Americas’ın kurucu editörü olan Mesch, ABD’nin Arizona eyaletinin başkenti olan Phoenix’te yaşamını ve çalışmalarını sürdürüyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :