Camekân’nın Aralık Ayı Konuğu "İmgelem"

mimarizm.com / 28 Kasım 2019
İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı Camekân, Yaşar Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı mezunu Sevinç Karagöz’ün İmgelem isimli görsel-işitsel işini, 15 Aralık 'a kadar ağırlayacak.

© Poyraz Tütüncü

İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Mart 2019’dan bu yana İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı’nın ön cephesinde bir üretim alanı sunan CAMEKÂN, yeni konuğunu ağırlıyor. Yaşar Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı mezunu Sevinç Karagöz’ün İmgelem isimli görsel-işitsel işi, 15 Aralık’a kadar CAMEKÂN’da olacak.

İmgelem, bir duyu organının uyarılmasıyla beraber ikinci duyu organında da istemsiz deneyimlere yol açan nörolojik bir durum olan sinesteziden ilham alan, şehrin sakinlerinin algısını yansıtan bir görsel-işitsel enstalasyon. Proje, İstanbul’da yaşayan bir insanın algısının sınırlarını yansıtan bir alan olarak yaratıldı. Günlük hayatta birçok uyarana maruz kalsa da İstanbul’a özgü dinamikleri yansıtan sesler, şehrin karmaşıklığını ve sürekli değişen yapısını temsil eden soyut görselleri de etkiliyor.

İmgelem, alana yerleştirilen QR kodu aracılığıyla seyircileri, renk ve desenlerin sesle ilişkisini deneyimlemeye davet ediyor.

Mart 2020’ye kadar dört genç tasarımcıya daha işlerini bir ay boyunca sergileme imkânı sunacak CAMEKÂN’ın ikinci dönem seçici kurulunda İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova ve İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar Direktörü Didem Ermiş’in yanı sıra GMK üyeleri Özge GüvenEmre Çıkınoğlu ve Ardan Ergüven yer alıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :