Calling Söyleşileri 10. Bölüm: "Yayındayız"

mimarizm.com / 29 Haziran 2020
Calling serisi 10. bölümünü, yaşadığımız bu süreçte başlayan ya da dönüşen öncü dijital yayınların moderatörleri ile birlikte kutluyor. 2 Temmuz 2020 Perşembe günü yayınlanacak söyleşinin konukları: Ali Dur, Celal Abdi Güzer, Görkem Volkan ve Heval Zeliha Yüksel.

Kriz ortamında tasarımcının rolünü tekrar sorgularken, sosyal izolasyon sürecinde tasarım disiplininin çalışma biçimleri, eğitim sistemi ve iletişim süreçleri gibi farklı boyutlarıyla ele alarak oluşan refleksler ve önerilen uygulamalara dair bilgi paylaşımını hedefleyen Calling’20 farklı deneyime sahip konukların katılımıyla canlı yayınlarına devam ediyor.

Calling serisi 10. bölümünü, yaşadığımız bu süreçte başlayan ya da dönüşen öncü dijital yayınların moderatörleri ile birlikte kutluyor. Birleştirici bir içerik olarak düşünülen Calling’20 10. Bölüm, farklı disiplinlerden tasarımcıların kamera arkasındaki dijital yayın moderasyon deneyimlerini yer verecek.

2 Temmuz Perşembe günü saat 20:00'da Anylab Kurucusu Nurgül Yardım ve Yapı Medya İletişim Etkinlikler ve İletişim Yöneticisi Nurullah Kaya moderatörlüğünde gerçekleşecek buluşmaya; KHAS Mimarlık Öğretim Görevlisi Ali Dur - "Hazır Evdeyken", CAG Mimarlık Atölyesi Kurucusu ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Celal Abdi Güzer - "Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor", GVDS Kurucusu Görkem Volkan - "Kaydetmeden_20" ve Akademisyen, Yazar ve Medipol Üniversitesi Eğitim Görevlisi Heval Zeliha Yüksel - "Uzaktan Eğitim" konuk oluyor. 

Calling’20 kapsamında mimarizm.com Youtube kanalı üzerinde düzenlenen tüm buluşmalarda izleyicilerin sorularına yer verilerek etkileşimli bir tartışma ortamı oluşturuluyor. Tüm buluşmaların video kayıtları yine aynı kanal üzerinde tüm izleyicilerin erişimine her zaman açık olacak. 

2 Temmuz’da gerçekleşecek “Yayındayız” söyleşisini  www.mimarizm.com/calling10 adresi üzerinden canlı olarak izleyebilirsiniz.

 

*

Ali Dur

Mimar, tasarımcı ve araştırmacı Ali Dur, çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor. 2008 yılında İTÜ Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra eğitimine The Cooper Union'da mimarlık yüksek lisansıile devam etmiştir. Ali, 2008 yılı Archiprix Türkiye birincilik ödülü sahibidir. McKenzie Wark (Gamer Theory, Hacker Manifesto)ve Paul Miller (Dj Spooky) ile gerçekleştirdiği projesi New New Babylon (2011), CAA Konferansı, New Museum (New York) un düzenlediği The Festival of Ideas for The New City ve özel bir gösterim/panel etkinliği ile Cabinet Brooklyn'de sergilenmiştir. Farklı şehir ve okullarda 9 senedir tasarım dersleri veren Ali, şuan Kadir Has Üniversitesi’nde tam-zamanlı öğretim görevliliği yapmaktadır. Kendisi İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimari Tasarım programında doktora çalışmalarını sürdürmektedir.

Heval Zeliha Yüksel

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, 9 yılı yöneticilik olmak üzere 18 yıl Uluslararası taahhüt işleri yapan inşaat firmalarında tam zamanlı çalıştı. Halen İMÜ İnşaat Yönetimi ve Hukuku alanında yüksek lisans, doktora programına devam etmektedir. 2009 yılından beri Maison Française, Natura, Seramik dergilerinde, İstanbul Art News gibi gazetelerde, başta arkitera olmak üzere mimari platformlarda yazıları, söyleşileri yayınlandı. Profesyonel iş hayatı devam ederken; hobi olarak başladığı mimari yayın işi, ikinci işe dönüştü ve bazı sektörel mimarlık dergilerinin genel yayın yönetmenliğini 10 yıl boyunca üstlendi. Halen aktif olarak mimari meslek pratiğini sürdürürken, inşaat firmaları için ihale hazırlanması konusunda çalışmakta, özel üniversitelerde yarı zamanlı ders vermekte, misafir jüri üyeliği yapmaktadır.

Celal Abdi Güzer 

1960 yılında Ankara'da doğdu. Mimarlık eğitimini 1982 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde tamamladı, aynı zamanda CAG Mimarlık Atölyesi'nin kurucusu mimar, akademisyen. Bir süre İngiliz Hükümeti bursu ile Newcastle Upon Tyne Üniversitesi'nde "Mimarlıkta Eleştiri" üzerine çalışmalar yapan Güzer, aynı konuda ODTÜ'den doktora derecesini aldı. ODTÜ Mimarlık Bölüm Başkan Yardımcılığı, Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Mimarlar Derneği 1927 Genel Sekreterliği ve Mimarlar Derneği 1927 Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Görkem Volkan

Mimarlık eğitimine sırasıyla New York Pratt Institute ve Yeditepe Üniversitesi'nde devam eden Görkem Volkan, 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Lübnan'da bulunan Nabil Gholam Architects'te çalıştı. Bu ofiste Katar ve Dubai'deki birçok karma yapının tasarım koordinatörlüğü görevini üstlendi. 2006 yılında GVDS’yi kuran Görkem Volkan, çeşitli ölçeklerde mimari konsept geliştirmenin yanısıra ağırlıklı olarak büyük ölçekli ticari ve konut alanlarının iç mimari tasarım ve uygulama projelerini üstlenmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :