BTM 40. Yılında "Mimari Yapılarda Su Yalıtımı" Kitabı Yayımladı

mimarizm.com / 16 Aralık 2015
BTM’nin kuruluşunun 40.yılı anısına hazırlanan kitap, yapıların su etkilerine karşı korunabilmeleri için, hangi durumlarda neler yapılması gerektiğini anlatarak su yalıtımı ile ilgisi bulunan herkes için bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

Bu amaçla kitapta öncelikle sıvı suyun ve rutubetin yapıya etki ettiği bölgeler, etki etme şiddetleri ve biçimleri, bu etkilerin yapı elemanları ve malzemeleri üzerindeki zararlı sonuçları açıklanıyor. Sonra yapıların kullanım ömürleri boyunca suyun etkilerinden korunabilmeleri için yapılacak farklı su yalıtımı uygulaması türleri hakkında bilgi veriliyor.

Kitapta, su yalıtımı uygulamaları öncesi incelemeler, verilerin toplanması, ön hazırlıklar, sistem ve malzeme seçimi, boyutlandırılması, uygun ortamın hazırlanması ve uygulamanın başlangıcından sona ermesine kadar geçen süreç içerisinde hangi sıraya göre nelerin yapılacağı, hangi prensiplere uyulacağı, farklı disiplinlerden herkesin anlayabileceği açık bir dille ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Kitap, Doç. Dr. Çiğdem TEKİN, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Cüneyt DİRİ ve BTM Teknik Danışmanı İnşaat Müh. Jozef Bonfil tarafından oluşturulan kurulun 1 yıl çalışması sonucunda hazırlanmış.

Doç. Dr. Çiğdem TEKİN
Lisans YTÜ Mimarlık, Yüksek Lisans Çukurova Üniversitesi Mimarlık, Doktora eğitimini İTÜ Mimarlık Bölümünde tamamlayan Ç. Tekin, 2007 yılından bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor. Ç. Tekin'in, mimari yapı malzemeleri, ekolojik yapı malzemeleri, yalıtımda yapı malzemeleri, tarımsal atıkların kompozit malzeme üretiminde değerlendirilmesi konularında akademik ve mesleki çalışmaları mevcut.

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Cüneyt DİRİ
Yüksek öğrenimini Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nde tamamladıktan sonra 1993 - 2004 yılları arası aynı bölümde Yapı Fiziği ve Malzeme Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak çalışan A. Cüneyt Diri, "Sentetik Bağlayıcılı Hazır Sıvaların Fiziksel Çevre Etkileri Karşısındaki Davranışları" konulu doktorasını 2003 yılında tamamlamış. 2004 yılından bu yana aynı bilim dalında Y. Doçent olarak görev yapan A. Cüneyt Diri'nin fiziksel çevre ögelerinin yapı malzemeleri üzerindeki etkileri ve çevre etkilerinin yapı kabuğu aracılığıyla denetlenmesi konularında çalışmaları mevcut.

İnşaat Müh. Jozef Bonfil
1974 yılında YTÜ inşaat bölümünden mezun olduktan sonra 1977 yılında Cam Elyaf A.Ş.’de BTM su yalıtım ürünlerinin uygulama sorumlusu olarak işe başladı.1977-1986 yılları arasında BTM ürünleri ile ilgili uygulama ve usta eğitimleri konularında çalıştı. 1986 yılında BTM AŞ’ de sırası ile Yurtiçi Satış Müdürü, Teknik Müdür, Yurtdışı Satış Müdürü olarak görev yaptı. Halen BTM AŞ’de Teknik Danışman olarak görev yapıyor. Yurtiçi ve yurtdışında kurulu olan birçok mesleki derneklerde yönetim ve teknik kadrolar içinde yer aldı ve halen bu görevleri devam ediyor. Su ve ısı yalıtımında halen kullanılmakta olan ürün ve kural standartlarının yazımında aktif görev aldı. TSE içinde kurulu olan çatı kaplama, su ve ısı yalıtım malzeme ayna komitelerinde başkan ve başkan yardımcılığı görevleri devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :