Bozlu Art Project Tek Adreste Birleşiyor

mimarizm.com / 22 Kasım 2018
2013 yılında kurulduğundan bu yana düzenlediği sergiler ve yayın faaliyetleriyle Türkiye’de modern ve çağdaş sanat alanına önemli katkılarda bulunan Bozlu Art Project, Nişantaşı’nda sürdürdüğü galeri faaliyetlerine Ocak 2019’dan itibaren Şişli Mongeri Binası’nda devam edecek.

Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu’nun sergilendiği ve Bozlu Art Project’in kütüphane, arşiv, retrospektif sergi, sanat konuşmaları gibi faaliyetlerinin sürdürüldüğü tarihi Mongeri Binası, yeni yıldan itibaren sanatseverlerin tüm sanatsal çalışmaları bir arada takip edebileceği tek bir merkez haline gelecek. 

Türkiye’nin yeni ve genç yeteneklerini keşfedip sanat dünyası ile buluşmalarını sağlamak, birlikte çalıştığı sanatçıların yapıtlarını geniş bir izleyici kitlesine ulaştırarak ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlıklarını artırmak, gerçekleştirdiği kurumsal işbirlikleriyle iş yaşamının profesyonelleri ile sanatçıları bir araya getirerek sanat yapıtlarını kamusal alanda görünür kılmak, düzenlediği sergileri ve sanatçı konuşmalarını belgesel, sergi kataloğu ve kitap gibi belgeleyici çalışmalarla destekleyerek sanat alanında bir bellek oluşturmak gibi çalışmalarıyla, sanat dünyasında beş yıl içinde önemli bir merkez haline gelen Bozlu Art Project Nişantaşı, tüm bu faaliyetlerine Ocak 2019 tarihinden itibaren Şişli Mongeri Binası’nda devam edecek.

Bozlu Art Project Mongeri Binası, Can Göknil Retrospektif Sergisi, 13 Kasım 2018 – 23 Mart 2019

Plazalar arasında bir vaha: Mongeri Binası

Bozlu Art Project’in yönetim merkezi olan Şişli’deki Mongeri Binası; Beyoğlu St. Antuan Kilisesi, Karaköy Palas, Maçka Palas gibi yapılarıyla tanınan ünlü İtalyan mimar Giulio Mongeri’nin 1920’li yılların ortalarında gerçekleştirdiği, 1500 metrekarelik alana sahip tarihi bir yapı. 2007 yılından 2016 yılına kadar Bozlu Holding’in yönetim merkezi olarak kullanılan bina, bu tarihten sonra Dr. Şükrü Bozluolçay’ın 1970’li yılların sonuna kadar uzanan sanat koleksiyonunun ve Bozlu Art Project sanatçılarından derlenen bir seçkinin sergilendiği, kütüphane, sergi, sanat konuşmaları ve yayın faaliyetlerine ev sahipliği yapan bir sanat merkezine dönüştürüldü. Günümüzde, etrafındaki plazalar ve apartmanların arasında adeta bir vahayı andıran görünümüyle Mongeri Binası, sanatseverlere tarihi bir mimari ile çağdaş sanatı harmanlayan sıradışı bir atmosfer sunuyor.

Sekiz yılda 35 sergi, 20 bin izleyici...

İlk sergisini 10 Aralık 2013 tarihinde açan Bozlu Art Project Nişantaşı, beş yıl içinde ziyaretçi sayısını hızla arttırarak Türkiye’nin en önemli sanat galerilerinden biri haline geldi. Kurulduğu günden bu yana 35 sergiye ve çok sayıda sanatçı konuşmasına ev sahipliği yapan galeri, bugüne kadar 20 bine yakın ziyaretçi ağırladı.

Bozlu Art Project Nişantaşı, Bağlantı (Karma Sergi), 10 Aralık - 31 Ocak 2013

Bozlu Art Project Nişantaşı, Korku (Karma Sergi),  21 Haziran - 31 Ağustos 2016

Bozlu Art Project, uzman sanat tarihçilerinden oluşan deneyimli kadrosu ile verdiği sanat danışmanlığı hizmetini kurumsal işbirlikleri ile sürdürerek, birlikte çalıştığı sanatçıların yapıtlarını Acıbadem Sağlık Grubu, Allianz Sigorta, ING Bank, HSBC Bank, Globus Yapı, Tünel Residence, Neolife Bükreş Hastanesi, The House Residence, Ankara Güven Hastanesi gibi kurumsal sanat projeleriyle buluşturdu.

Nişantaşı'ndaki son sergi: “Gerçek Bir Hikâye”

İlgen Arzık’ın 1 Aralık 2018 tarihine kadar süren “Gerçek Bir Hikâye” isimli ilk kişisel sergisi ile Nişantaşı’ndaki galeri faaliyetlerini sonra erdirecek olan Bozlu Art Project, Ocak 2019 tarihinden itibaren sergilerine Şişli Mongeri Binası’nda devam edecek.

Aynı mekânda farklı sergiler izlenebilecek

Nişantaşı ve Şişli’deki sanatsal etkinliklerini tek bir çatı altında toplamaya hazırlanan Bozlu Art Project, izleyicilere aynı mekânda birkaç farklı sergiyi bir arada izleme imkânı sunacak.

Sanatseverler yeni yılın ilk günlerinde Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda, 13 Kasım 2018’de açılışı yapılan Can Göknil Retrospektif Sergisi’ni gezerken, 29 Ocak 2019 tarihinden itibaren Nişantaşı’ndaki sergi faaliyetlerinin devamı niteliğindeki ilk sergi olan Gamze Taşdan’ın resim sergisini izleyebilecekler.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :