“KORKU / FEAR” Bozlu Art Project'te

mimarizm.com / 25 Temmuz 2016
On iki sanatçının yapıtlarının Bozlu Art Project Nişantaşı'nın ev sahipliğinde bir araya geldiği karma sergi 31 Ağustos'a kadar ziyarete açık olacak. Çeşitli disiplinlerden sanatçıların “korku” kavramını sorgulamalarından hareketle ürettikleri yapıtların yer aldığı serginin küratörlüğünü Özlem İnay Erten üstleniyor.

Bozlu Art Project, yaz dönemini farklı disiplinlerden sanatçıların yapıtlarından oluşturulan "korku" temalı karma bir sergiyle karşılıyor.

Evren Erol, Korkuyu Beklerken, 2016, Ahşap, 107 x 67 x 18 cmEvren Erol, Korkuyu Beklerken, 2016

Korku, insanlığın ilk dönemlerinden itibaren sanata etki etmiş bir tema. Korkunun biçimlendirilmesi, tanımlanması ve hatta bazı durumlarda aşılması ihtiyacı yüzyıllardır sanatçıların sordukları sorulara ilham veriyor. İlk çağlardaki mağara resimlerinden ilkel toplumlardaki masklara, Munch’ın “Çığlık” tablosundan Goya’nın “3 Mayıs 1808” isimli eserine kadar sayısız farklı örnekte gözlenebilecek korku kavramı, bireysel ve toplumsal korkulardan beslenerek günümüz sanatında da yansımalarını buluyor. Korkularımız yaşamın her alanına sirayet etmeyi ve gündelik hayatta belirleyici olmayı sürdürdükçe sanatı etkilemeye de devam ediyor.

“Korku / Fear” sergisi, bu insani ve toplumsal duygunun yaşama etkilerini araştıran sorulardan yola çıktı: Korku nedir? Tanımlanabilir mi? Nerede ve nasıl şekillenir? Nelere etki eder? Dahası, korkunun sanat aracılığıyla aktarılması, hatta aşılması mümkün müdür?

Ali Alışır, Beyza Boynudelik, Aydın Büyüktaş, Hakan Çınar, Evren Erol, Nur Gürel, Tülay İçöz, Kazım Karakaya, Çağatay Odabaş, Meliha Sözeri, Özer Toraman ve Semih Zeki’nin eserlerini içeren sergi 31 Ağustos 2016 tarihine kadar Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.

Semih Zeki, Doğanın Yok Olma Hali, 2016, tüyb, 160 x 200 cmSemih Zeki, Doğanın Yok Olma Hali, 2016

Özer Toraman, Bir, 2016, tüyb, 120 x 160 cmÖzer Toraman, Bir, 2016

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :