Bouroullec Kardeşler’den Kentsel Mekan Önerileri

Tuba Tellioğlu Şeren / 05 Ekim 2016
Vitra ya da Axor gibi ünlü markalar için tasarladıkları sofistike mobilya tasarımlarıyla tanınan Ronan & Erwan Bouroullec Kardeşler, bu kez kentsel mekan üzerine çeşitli önerilerle karşımızda. İçinde farklı birçok sürükleyici kent senaryosu barındıran “Rêveries Urbaines/Kentsel Düşler” adlı sergi, 8 Kasım 2016 - 22 Ocak 2017 tarihleri arasında Vitra Kampusu içindeki Zaha Hadid İtfaiye İstasyonu'nda izlenebilir.

Günümüzün prestijli Fransız tasarımcılarından Ronan ve Erwan Bouroullec Kardeşler, Vitra ve Axor gibi ünlü firmalarla yaptıkları işbirlikleri ve onlar için ürettikleri sofistike mobilya tasarımlarıyla tanınıyor. Rennes’de gerçekleştirdikleri retrospektif sonrasında ise ikili, “Rêveries Urbaines/Urban Dreams/Kentsel Düşler” adlı yeni bir sergiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Tasarımcı kardeşlerin işleri, Ocak 2017 tarihine kadar Almanya’nın Weil am Rhein kentindeki Vitra Kampusu içinde yer alan Zaha Hadid İtfaiye İstasyonu Binası’nda sergilenecek.

portre © designboom

    

Başlığından da anlaşılacağı üzere ikinci Bouroullec sergisi, planlama ve lojistikten çok atmosfer ve algıyla ilgili. Sergi, ziyaretçileri farklı kurgularda kentin nasıl farklılaşabileceği üzerine yeniden düşündürmeyi amaçlıyor. Ön gösterimde Vitra Design Museum, “açık ve büyük bir eskiz defterinin model ve animasyonlar arasındaki keyifli gezintisi" olarak sunulan serginin, aslında içinde farklı birçok sürükleyici kent senaryosunu barındıran bir ‘kent hikayesi’ olduğunu belirtiyor. 

Tasarımcılar, her gün önünden geçtiğimiz, altında buluştuğumuz ya da üzerinde yürüdüğümüz kentsel mekanlara sihirli bir görünüm kazandıracak 20 farklı düzenleme önerisinde bulunmuşlar. “Bazıları sergiyi rahatsız edici ya da şaşırtıcı bulabilir çünkü bugüne kadar kentsel gelişim hakkında bir çalışma yapmadık, bu asla bizim konumuz olmadı,” diyor Ronan Bouroullec sergi için hazırlanan bir metinde ve ekliyor: “ Bu pozisyonda olmayı seviyorum. Son 20 yıl içinde ortaya koyduğumuz en iyi tasarımlarımız, özellikle hazırlanmadığımız konularla ilintili işlerdi.”

“Proje, belli bir mesafeden tasarlandı, bu bizim doğal çalışma biçimimiz,” şeklinde açıklıyor Erwan Bouroullec. “ Çalışmalarımız arasında, özellikle bir insan ya da mekana adanmış bir proje bulamazsınız. Sergideki önermelerin her biri Weil, Basel ya da Kopenhag’daki bir kentsel mekana uygulanabilir. Aslında, bu çalışmaların hepsi birer soyutlamadan ibaret. Tamamıyla net olmayan bir soruyu yanıtlıyorlar. Bu nedenle de kolaylıkla yere göre yeniden tasarlanabilme ve şekil değiştirebilme özelliğine sahipler.”      

“Ronan & Erwan Bouroullec. Rêveries Urbaines” sergisi 8 Kasım 2016 - 22 Ocak 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Weil am Rhein kentindeki Vitra Kampusu içinde yer alan Zaha Hadid İtfaiye İstasyonu Binası’nda görülebilir.

Bu haber blouinartinfo'dan derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :