BKA'dan Batum’a Yeni Stadyum 

mimarizm.com / 02 Aralık 2015
Bahadır Kul Architects (BKA) tarafından tasarlanan Batum Stadyumu’nun basına tanıtımı ve imza töreni 25 Kasım 2015 Cumartesi günü Batum Radisson Otel’de gerçekleşti. Stadyumun tanıtımına Batum yönetiminden üst düzey bürokratlar ve Gürcistan basını katıldı. 

Batum kültürüne özgü stadyum

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Finans ve Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen 20.000 seyirci kapasiteli Batum Stadyumu projesi, 87 dönümlük bir arazi üzerinde yer alıyor. 

BKA kurucusu Bahadır Kul (solda)

Batum Stadyumu’nun Gürcistan’ın enerjisini yansıtan, sosyal alanları ile haftanın her günü yaşayan, simge bir yapı olması hedeflenmiş. Gürcü halkının dinamizmi, özgür ruhu ve heyecanının ülke genelinde belirgin şekilde görülmesinden yola çıkan BKA, tasarım sürecinde bu kültüre özgü halk danslarından etkilenmiş. Stadyumun ana tasarım kararına da bu beraberlik ve dinamizm esin kaynağı olmuş.

Stadyumun cephesinde kullanılan, birbirini takip eden paneller ile ritmik bir etki verilmek istenmiş. BKA'dan yapılan açıklamada ayrıca, cephe tasarımının stadyumda yapılacak olan organizasyonun ruhuyla farklılaşacağı bildiriliyor.

Stadyumda neler var?

30.000 m2 kapalı alana sahip, 20.000 seyirci kapasiteli Batum Stadyumu, UEFA IV Kategorisi'nin gerekliliklerine göre tasarlanmış. 10.000 m2 ticari alanı ile haftanın her günü yaşayan, sosyal bir alan olması hedeflenen Batum Stadyumu'nun, çevresindeki meydanlar ile maç öncesi, sonrası ve diğer günlerde şehrin toplanma alanı, odak noktası olması amaçlanmış. Projede farklı organizasyonlar için 1000 araçlık açık otopark öngörülmüş.

Bahadır Kul Architects (BKA) ile gerçekleştirdiğimiz Çat Kapı söyleşisi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :