Birlikte Bir Yaşam Kurmak

mimarizm.com / 17 Ağustos 2020
Yeni İnsan Yayınevi, Ekoloji Kitaplığı'na Diana Leafe Christian'ın yazdığı ve Zeliha Yıldırım'ın Türkçeye çevirdiği "Birlikte Bir Yaşam Kurmak" adlı kitabı ekliyor.

Kitap Tanıtım Yazısı

Bugün pek çoğumuz kentte ya da kırda daha ekolojik ve onarıcı bir hayatın hayalini kuruyor, bu hayali gerçekleştirebilmek için birlikte yol alabileceğimiz bir topluluğun izini sürüyoruz. Ancak bu yolda karşımıza çıkan engeller, aklımızı karıştıran sorular ve sorunlar bizi yıldırıyor, yoruyor hatta hayalimizden vazgeçmemize neden olabiliyor. Öyle ki, bütün dünyada topluluk girişimlerinin yalnızca yüzde onu başarıya ulaşabiliyor. Peki, bu başarılı yüzde onun sırrı ne?

Birlikte Bir Yaşam Kurmak; başarılı yüzde onun sırrını açıklayan, ekoköy ya da niyetli topluluğunuzu kurarken iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olmaya çalışan muhteşem bir rehber. Bu kitapta, 90’lı yılların başından beri kurulan hayallerini hayata geçirmiş düzinelerce topluluğun yaşadığı zorlu deneyimler damıtılarak sizin bir grup olarak nasıl başlayacağınıza dair elle tutulur tavsiyeler sıralanıyor. Vizyon belgelerinin oluşturulması, karar verme sürecinin ve topluluğun idaresinin belirlenmesi, anlaşmalar ve ilkelerin oluşturulması, arazi için para kaynağı bulunması ve arazinin satın alınması, iletişim ve işleyişinden size katılacak insanların seçilmesine kadar bu büyülü yolculukta karşınıza çıkabilecek bütün meseleler tek tek irdeleniyor.

‘Her potansiyel ekoköy sakini okumalı. Bu kitap, topluluklarda yaşayan veya onlar için tasarım yapan birçok permakültür tasarımcısı için önemli bir kılavuz ve el kitabı olacaktır.’

Bill Mollison, Permakültür Hareketinin Eş Kurucusu

‘Başarılı bir topluluk oluşturmak, vizyon ve pratiğin özel bir karışımının bilgelikle harmanlanmasını gerektirir. Bu kitabı fevkalade bir ayna olarak düşünün. Bu kitaptaki bol deneyime dayanan uygulanabilirlik sizi sevindiriyorsa, muhtemelen vizyonunuzu gerçekleştirme bilgeliğine sahipsinizdir.’

Robert Gilman, In Context’in Kurucu Editörü

 

*

Diana Leafe Christian Hakkında

Diana Leafe Christian, 1993’den beri Kuzey Amerika’daki niyetli topluluklar hakkında üç ayda bir yayınlanan Topluluklar (Communities) Dergisi’nin editörlüğünü yapmaktadır. NPR ve BBC ile niyetli topluluklar hakkında röportaj yapmış ve Ahenk Oluşturma (Creating Harmony) adlı programda yeni topluluklar oluşturma konulu bir bölüme katkıda bulunmuştur (Gaia Trust, 1999). Ekoköyler, toplulukların mali ve yasal yönleri, toplulukta çocuklar ve toplulukta iletişim ve grup işleyişi üzerine makaleleri, Toprak Ana Gazetesi (Mother Earth News)’den Topluluklar (Communities) Dergisi’ne, Topluluklar Rehberi (Communities Directory)’nden Kanada’nın Bu Dergi (This Magazine)’ye kadar pek çok yayında yer almıştır.

Diana, ülke çapındaki topluluklar ve eğitim merkezleri için ekoköy ve niyetli topluluk kurmanın; arazi alınması, imar planları ve hukuki aşamalar da dâhil olmak üzere adımları üzerine atölye çalışmaları yürütmektedir. Kuzey Karolina’daki “başarılı yüzde 10”a dahil olan Earthaven Ekoköyü’nde yaşamaktadır.

Zeliha Yıldırım Hakkında

1983 yılında dünyaya geldi. 2001 yılında Derince (Yabancı Dil Ağırlıklı) Lisesi’nden, 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (%30 İngilizce) mezun oldu. 2006-2015 yılları arasında çok uluslu ve yerel araştırma şirketlerinde Analiz Uzmanı olarak çalıştı. Hem iş hayatındaki dil kullanım gereklilikleri sayesinde hem özel kurslar aracılığı ile dil pratiğini arttırdı. 2018’de edindiği yüksek lisans derecesi ardından doktora derecesi için ODTÜ Enformatik Enstitüsü’ne kaydoldu.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :