Bir Arşiv-Kitap: GMK 40+ Çıktı

mimarizm.com / 17 Kasım 2021
Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun 40 yılı aşkın serüvenini ele alan kitabı GMK 40+ çıktı.

Türkiye’nin güzel sanatlar ve tasarım alanındaki uzun soluklu meslek örgütlerinden biri olan Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun 40 yılı aşkın serüvenini ele alan kitabı GMK 40+ çıktı.

Editörlüğünü ve dokümantasyon çalışmasını Eda Sezgin’in gerçekleştirdiği GMK 40+, derneğin 40 yılı aşkın süreçteki çalışmalarını aktörleriyle yapılan söyleşiler ışığında aktarmayı ve bu serüveni kamusal belleğin bir parçası kılmayı amaçlıyor. GMK 40+, derneğin serüvenine retrospektif bir bakış olmasının yanı sıra Türkiye’de grafik tasarıma ilişkin tarihsel ve mesleki çalışmalara kaynaklık edecek bir arşiv-kitap özelliği taşıyor.

Tasarımı Umut Südüak, tasarım devamlılığı ve baskı hazırlık çalışmaları Didem Uraler tarafından gerçekleştirilen GMK 40+; Kurukahveci Mehmet Efendi, UPMÜniform Basım ve Barın Cilt Evi’nin katkılarıyla hayata geçirildi. 

Kitap, GMK’nın satış platformu dukkan.gmk.org.tr üzerinden edinilebilir.

 

*

GMK Hakkında

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK), 1978 yılında İstanbul’da kuruldu. Reklam ajanslarının ve tasarım stüdyolarının yaratıcı kadrolarından, akademisyenler ve öğrencilere uzanan bir üye yelpazesine sahip kuruluş; Türkiye’de grafik tasarımın gelişmesi, bu alanda üretim yapan tasarımcıların bir araya gelmesi ve mesleki haklarının korunması amaçlarını taşıyor. 40 yıldır düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi ve yayınlarıyla Türkiye’de grafik tasarım alanında ciddi bir bellek oluşturan GMK, 1993 yılından beri Uluslararası Tasarım Konseyi (IcoD) üyesi.

Kuruluşun 1981 yılından beridir süregelen Grafik Tasarım Sergileri, Türkiye’nin köklü ve önemli tasarım etkinliklerinden biri. Bir yılın tasarımlarını çeşitli kategorilerde ve toplu olarak görme olanağını sunan sergi, başlangıcından bu yana iş, üretim, kültür dünyası ve toplum ile grafik tasarım arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, farklı kuşaktan ve farklı tasarım anlayışlarına sahip meslektaşlar arasında bir kültürel alışveriş ve etkileşim platformu yaratmayı, genç tasarımcıları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor.

2018 yılında, Asya bölgesinin önde gelen konsept ve tasarım yayınlarından Design 360° Magazine, "Avrupa Grafik Tasarımındaki Yeni Aktör” olarak nitelendirdiği GMK ve Grafik Tasarım Sergisi’ne detaylı yer ayırdı.2019’dan bu yana dijital arşivleme çalışmalarını sürdüren GMK’nın geçmiş sergilerine sergi.gmk.org.tr bağlantısından erişilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :