40. Grafik Tasarım Sergisi için Başvurular Açıldı

mimarizm.com / 29 Haziran 2021
8 Ekim-8 Kasım 2021 tarihlerinde Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek 40. Grafik Tasarım Sergisi’ne erken katılım için son gün 2 Temmuz; son katılım tarihi ise 30 Temmuz 2021.

1981’den bu yana düzenlenen ve Türkiye’de grafik tasarımın belleği niteliğindeki Grafik Tasarım Sergisi 40. yılını kutluyor. 40. Grafik Tasarım Sergisi’ne erken katılım için son gün 2 Temmuz, son katılım tarihi ise 30 Temmuz 2021.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen, 8 Ekim-8 Kasım 2021 tarihlerinde Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek 40. Grafik Tasarım Sergisi’nde, GMK Ödüllerinin yanı sıra pek çok özel ödül verilecek. Eylül 2020 itibarıyla üretilmiş işlerden oluşacak sergiye 25 kategoride başvuru yapılabilir. 

Serginin görsel kimlik tasarımı, geçtiğimiz yılki yarışmada da İlan (Gazete/Dergi) Tasarımı kategorisinde En İyi Ödülü kazanan Kaan İşcan tarafından gerçekleştirildi.

40. Grafik Tasarım Yarışması’nın Seçici Kurulunda bu yıl Aslı AltayGülizar ÇepoğluMurat CelepOzan KarakoçÖzlem ÖzkalSerdar Benli ve Umay Çubukçu; Öğrenci Projeleri Seçici Kurulunda Emel KaradenizMesut Uğurlu ve Ulaş Uğur yer alıyor.

GMK ödüllerinin yanı sıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülüİhap Hulusi Afiş ÖdülüSait Maden Tipografi Ödülü, TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü ve Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü, ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.

GMK üyesi olma koşulu aranmaksızın tüm grafik tasarımcıların Eylül 2020 itibarıyla ürettikleri işleriyle 25 kategoride başvurabileceği sergiye ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın

 

*

GMK ve Grafik Tasarım Sergileri Hakkında

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK), 1978 yılında İstanbul’da kuruldu. Reklam ajanslarının ve tasarım stüdyolarının yaratıcı kadrolarından, akademisyenler ve öğrencilere uzanan bir üye yelpazesine sahip kuruluş; Türkiye’de grafik tasarımın gelişmesi, bu alanda üretim yapan tasarımcıların bir araya gelmesi ve mesleki haklarının korunması amaçlarını taşıyor. 38 yıldır düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi ve yayınlarıyla Türkiye’de grafik tasarım alanında ciddi bir bellek oluşturan GMK, 1993 yılından beri Uluslararası Tasarım Konseyi (IcoD) üyesi.

Kuruluşun 1981 yılından beridir süregelen Grafik Tasarım Sergileri, Türkiye’nin köklü ve önemli tasarım etkinliklerinden biri. Bir yılın tasarımlarını çeşitli kategorilerde ve toplu olarak görme olanağını sunan sergi, başlangıcından bu yana iş, üretim, kültür dünyası ve toplum ile grafik tasarım arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, farklı kuşaktan ve farklı tasarım anlayışlarına sahip meslektaşlar arasında bir kültürel alışveriş ve etkileşim platformu yaratmayı, genç tasarımcıları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor.

2018 yılında, Asya bölgesinin önde gelen konsept ve tasarım yayınlarından Design 360° Magazine, “Avrupa Grafik Tasarımındaki Yeni Aktör” olarak nitelendirdiği GMK ve Grafik Tasarım Sergisi’ne detaylı yer ayırdı.

2019’dan bu yana dijital arşivleme çalışmalarını sürdüren GMK’nın geçmiş sergilerine sergi.gmk.org.tr/39 bağlantısından erişilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :