Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri İlk Derslerini YEM’de Yaptılar

Amber Eroyan / 27 Eylül 2016
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 2016-2017 eğitim yılı açılış dersini Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'de gerçekleştirdi.

YEM Etkinlik Yöneticisi Zeynep Gülşen'in açılış konuşmasının ardından söz alan Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Uğur Tanyeli, öğrencilerin içinde bulundukları dünyada karşılaşacakları mesleki gelişmelerle ilgili bilgiler paylaşarak dersi başlattı. Tasarım dünyasının bütün görünümüne rağmen sanıldığından daha esnek bir dünya olduğuna dikkat çeken Tanyeli, bu doğrultuda geleneksel dünyanın sunduğu tekil yollar ile günümüzün çoğullaşan rolleri ve olanaklarından bahsetti.

Geleneksel dünyada önceden tanımlanmış iş yapma biçimlerinin ve rollerin tarihsel süreçte değiştiğini belirten Tanyeli, "Bugünün dünyasını bugünün dünyası olarak düşünün, tarih değişiyor. 1800'lerde dünyanın hiçbir yerinde kadın mimarlık öğrencisi yoktu. Bugün Türkiye'de tasarım alanında %70 civarında kız öğrenci ile eğitim yapılıyor." dedi.  

Bugün her birimizin kendi tasarımsal rollerimizi seçmekte özgür olduğumuzu ifade eden Uğur Tanyeli, 15. yüzyıl İtalya'sından günümüze çoğul roller (mimar, heykeltıraş, ürün tasarımcısı, ressam vs.) üstlenen tasarımcı ve mimarlardan örnekler sundu. Mesleki dünyanın yanı sıra eğitim ortamına ilişkin tespitlerini de paylaşan Tanyeli, "Rollerin çoğullaştığı bir dünyada rolleri çoğaltan hocalar değil, öznelerdir. Biz (hocalar) bu rolü kendi uzmanlığımız çerçevesinde ancak tekilleştiririz, bunu çoğullaştıran ise sizler olmalısınız" dedi. 

Rollerin sadece bireysel olarak çoğullaşmadığına dikkat çeken Tanyeli, rolünüzü farklı arka planlar ile oynadığınızda yolların ve imkanların da çoğullaşacağını belirterek "tekil dünya ise silinip gider" dedi.
Açılış dersinin ikinci bölümünde ise Mimarlık Bölüm Başkanı Şebnem Yalınay Çinici, Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi  temel tasarım stüdyosunun işleyişine ve felsefesine dair bilgiler paylaştı. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :