Beyeler Enstitüsü Sanat Müzesi’nin Yeni Ek Binasını Peter Zumthor Tasarlıyor

Tuba Tellioğlu Şeren / 20 Eylül 2016
İsviçre’nin en çok ziyaret edilen sanat müzesi Beyeler Enstitüsü’nün genişletilmesi için başlatılacak projeyi İşviçreli mimar Peter Zumthor yürütecek.

Basel’in Riehen bölgesinde yer alan müzenin orijinali ünlü mimar Renzo Piano tarafından tasarlanmıştı. Enstitünün açıldığı 1997 yılından itibaren müzenin, 6.2 milyon kişi tarafından ziyaret edildiği belirtiliyor. Atelier Peter Zumthor & Partner tarafından Iselin-Weber Parkı içindeki özel bir arazi üzerine inşa edilecek ek bina, halka açık olarak faaliyet gösterecek. Renzo Piano’nun yapısı da Berowerpark içinde yer alan 18 yüzyıl Villa Berower’ın özel arazisi üzerine inşa edilmişti. 

Piano’nun binası parkın en sonundaki uzun ve dar bir alan üzerine kurulu. İlk yapı, ünlü koleksiyoner Ernst Beyeler’in geniş koleksiyonunu sergilemek amacıyla inşa edilmiş ancak sanat gurusunun koleksiyonu son 20 yılda önemli ölçüde büyüme gösterince ek bir binaya gereksinim duyulmuş. Yeni ek bina, müzenin etkinlik ve eğitim programlarına hizmet edecek şekilde düzenlenecek. İki parkın kesiştiği alanlar ise etkinlik ve dış mekan heykellerine ev sahipliği yapacak. Tasarımın bu yıl sonunda tamamlanacağını belirten Zumthor, “Basel’in üzerinde yükselen gökyüzü, şehir ve çevresi… Gençliğimi geçirdiğim bir yerde büyük bir yapı inşa etme şansını yakalamak benim için çok heyecan verici” diyor.  

2009 yılında Pritzker Ödülü’nü kazanan Peter Zumthor’un en önemli projeleri arasında İşviçre’deki Therme Vals Spa, Avusturya’daki Kunsthaus Bregenz ve Almanya’daki Brother Field Chapel gösterilebilir. Mimar şu anda Los Angeles Sanat Müzesi’nin 37 bin metrekareden oluşan yenileme projesi üzerinde çalışıyor.

Beyeler Enstitüsü’nün ek binası projesi için Zumthor’un ismi, içlerinde Wiel Arets, Jean Nouvel, Annabelle Selldorf, Serpentine Galerileri Direktörü Hans Ulrich Obrist, Rolf Fehlbaum gibi isimlerin de yer aldığı bir panelde belirlendi.

Bu haber Dezeen'den derlenmiştir.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :