Benek Ev

mimarizm.com / 02 Haziran 2022
Boano Prišmontas, Kuzey Londra’da bulunan bir ev için, tamamen dijital ortamda üretilmiş ek bir mikro-yaşam alanı tasarladı ve uygulamasını gerçekleştirdi.

Fotoğraflar: Boano Prismontas

Çok işlevli ve farklı kullanımlara hizmet vermek amacıyla, esnek bir ünite olarak, Boano Prišmontas mimarlık ofisi tarafından tasarlanan “Benek Ev"; çalışmak, dinlenmek, film izlemek, kitap okumak ya da video oyunları oynamak için benzersiz bir alan sağlıyor. Ağırlıklı olarak çalışma ve eğlence odası olarak kullanılan "Benek Ev", ayrıca ev sahiplerini ziyaret eden aile üyelerinin ve diğer misafirlerin konaklaması için kullanılabilecek bağımsız ve kendi kendine yeterli bir mikro yaşam alanı olarak da işlev görüyor.

“Benek Ev”, bir oda ve bir banyo olarak iki alandan oluşuyor. Yaşam alanı olarak kullanılan oda, 3 metre genişliğindeki geniş veranda kapısı ile bahçeye açılarak hem iç mekanı dışarısı ile ilişkilendiriyor, hem de bu sayede esas ev ile görsel bir bağlantı kuruyor. Banyo, tavan penceresi olan mini bir hole açılan özel üretim kontrplak sürgü kapının arkasında yer alıyor. Kapı açık olduğunda, tavan penceresinden gelen doğal ışık ortamı aydınlatıp, odayı ışıkla doldurarak mekanın sınırlarının daha geniş algılanmasını sağlıyor. Tuvalet ve duş alanları banyonun her iki ucuna konumlandırıldığı için, odanın içerisinden bakıldığında görünmeleri engellenmiş.

Evin iç yüzey malzemeleri olarak, odanın tavanında huş kontrplak tavan, banyonun tavanında alçıpan üzeri boya, evin tüm zemininde beton görünümlü seramik karo, yaşam alanının duvarlarında kontrplak paneller, banyonun duvarlarında terazzo seramik karo tercih edilmiş.

İç mekan renk ve malzeme paleti, pratik kullanıma elverişli duvar panelleri, huş ağacının doğal renk tonu ve terazzo karoların ilgi çekici dokusu arasında denge kurmak üzere kurgulanmış. Evin zemininde sensörlü bir termostat ile kontrol edilen yerden ısıtma sistemi bulunuyor.

“Benek Ev”, içerisinde katlanabilir bir çalışma masası ve telefon şarj etme ünitesi, bilgisayar istasyonu, yazıcı ve depolama alanları içeren özel tasarım bir duvar ünitesine sahip. Bu ünite içerisinde hareket sensörlü aydınlatmalar da yer alıyor. Ünitenin üzerinde gizli bir kanal içerisinde yer alan projeksiyon perdesi, otomatik olarak indirilebiliyor ve odayı film izlemek, toplantı ve sunum yapmak veya video oyunları oynamak için ideal bir alana dönüştürebiliyor. Yaşam alanının strüktürel kontrplak tavanından dolayı iç mekan aydınlatmaları duvardan tercih edilirken, banyoda ise alçıpan asmatavan kullanımı sebebiyle sıva altı spot aydınlatmalar kullanılmış.

Ev sahibinin düzenli bakım gerektirmeyen bir malzeme kullanılmasını talep etmesinden dolayı, evin dış cephesi ısıl işlem görmüş ahşap paneller yerine, uygun bir alternatif olan çimento bazlı, siyah fiber oluklu paneller ile kaplanmış.

“Benek Ev”in tamamı önceden Londra’da Boano Prismontas'ın atölyesinde üretilmiş. Yapının strüktürü de modüler olarak, tüm elektrik kablo ve kanallarını geçirmek için önceden açılmış delikleri olan, özel üretim kontrplak bir iskelet ile beraber tasarlanmış. Bu sayede yapının yerinde yapımı hızlanmış ve ana taşıyıcı bir gün içerisinde sahada kurulabilmiş. Sürgülü kapının üzerine, gerekli sağlamlık için uzun, hafif ve asimetrik bağlantı elemanları olan kontrplak bir kiriş tasarlanmış. Tüm kontrplak strüktürel modüllerin arası ise yalıtım malzemeleri ile donatılmış.

Haber archdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :