İlham Verici Bir Şehir Bahçeciliği Örneği

Tuba Tellioğlu Şeren / 19 Ağustos 2016
Hayhurst and Co. Mimarlık ofisinin The Garden House projesi için tasarladığı yeşil dokuya sahip çatı düzenlemesi, şehir bahçeciliğinin geliştirilmesine örnek olabilecek ilham verici bir çalışma.

Bir sit alanına modern mimarlık pratiğini uygulamak sanıldığından daha zor olabilir. Hayhurst and Co. bu zorluğu kabul ederek, Hussein Chalayan, Alexander McQueen ve Allen Jones gibi ünlü isimlerle çalışan sanatçı ve kostüm tasarımcısı Whitaker Malem’in Hackney’deki atölyesini renove etmiş.

Sanatçılar, 90’lı yılların ortalarında Hackney’deki De Beauvoir sit alanına bir atölye inşa etmişler. Son dönemde burayı bir ev-atölyeye ve galeriye dönüştürme ihtiyacını duyan tasarımcı ikili, eski mekanları renove etme konusunda bir hayli iddialı olan Hayhurst and Co.’ya başvurmuş. Mimarlık ofisi, The Garden House ile portfolyosuna ödüllü bir proje daha eklemiş. 

Var olan yapıyı genişleten mimar, mekanın ışık almasını sağlamak amacıyla yeşil dokuyla çevrili bir çatı tasarlamaya karar vermiş. Binanın kuzeye bakan konumu, ışığın iç mekanlara taşınması için çatı tasarımında pencere ve dikey form kullanmayı zorunlu kılmış. Ancak bu çatıyı diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği penceresi ya da dikey formu değil. Onu ilginç kılan, içinde yeşil bitkilerin ve çakıl taşlarının yer aldığı paslanmaz çelikten kova biçimindeki çok katlı strüktürün çatı kiremidi yerine kullanılmış olması.

Şehirdeki yeşili arttırmak için daha fazla çaba harcanması gerektiğini söyleyen mimar, bu çalışmanın bir prototip olarak çoğaltılıp şehir bahçelerine uygulanabileceğini düşünüyor.

Bu düzenleme akla çatılar arasındaki yeşil köprüleri akla getiriyor. Rafael Viñoly’nin ‘The Sky Garden’ ve Heatherwick Studio’nun ‘London Garden Bridge’ projeleri özel ticari işletmeler tarafından yürütülen ve halk tarafından desteklenen büyük ölçekli işlerdi. Bu küçük bahçe de özel bir girişim ancak bu paslanmaz çelikten üçgen saksı formunun toptan üretimi ve yoğun kullanımı mahalleler arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirebilir. Bölgeye hoş bir görünüm kazandıran bu örnek zamanla daha başka çalışmalara da ilham verebilir. 

Bu yazı Frameweb’ten derlenmiştir. 
  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :