Azra Deniz Okyay’dan Hayaletler

mimarizm.com / 12 Nisan 2021
Azra Deniz Okyay'ın, İstanbul etrafında ve kent mimarisine odaklanan "Hayaletler" isimli filmi, 17 Nisan'dan itibaren MUBI’de izlenebilir.

Hayaletler, Yönetmen:  Azra Deniz Okyay, 2020

77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde Büyük Ödül ve ardından 57. Antalya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu dahil beş ödül birden kazanan Azra Deniz Okyay’ın 2020 yapımı çıkış filmi Hayaletler, 17 Nisan tarihinden itibaren sadece MUBIde izlenebilir.

HAYALETLER, yakın zamanda büyük bir kentsel dönüşüm sürecinden geçen Sulukule’yi andıran bir mahallede yolları sürekli kesişen dört kişinin hayatlarına odaklanıyor. Onların hikayesi, aslında bu mahallenin hikayesi; İstanbul’un şimdiki zamanının, toplumsal eşitsizliklerin, kent politikalarının, göçlerin hikayesi... Okyay, bugünü anlatırken, yakın geleceğe dair bilim kurgu filmlerinden çıkmışa benzeyen bir İstanbul tasvir ediyor. Bu İstanbul’un içinde hayaletler her yerdeler. Karanlığa bürünen şehirde, merkezden uzakta, kenar mahallelerin duvarlarında, izbe binaların arasında kalmış hayaletler... Zamanda ileri geri sıçrayarak bu dört kişinin hayatının ritmine kapılıp giderken, arka planda, yakın zamanda ülkeyi kavuran pek çok meselenin yankısı izleyici ile buluşuyor.

Hayaletler, Yönetmen: Azra Deniz Okyay, 2020

Daha önceki iki kısa filminde de kadın karakterlere ve toplumun kıyısında kalmış hayatlara odaklanmayı seçen Azra Deniz Okyay, ilk uzun metrajında usta işi bir görsel-işitsel atmosfer kuruyor. Görüntü yönetmeni Barış Özbiçer’in, müziklere imza atan Ekin Fil’in ve filmin içinde önemli bir yere sahip dansın ritmini kurguya taşıyan Ayris Alptekin’in de ortaya çıkan bu yetkin sinema diline katkıları büyük.

57. Antalya Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Nalan Kuruçim ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Emrah Özdemir'in yanı sıra Dilayda Güneş ve Beril Kayar’ın da performanslarıyla dikkat çektiği Hayaletler, günümüz İstanbul’unu ve yaşadığımız çağın kaotik ruhunu anlamaya çalışırken, kadın karakterlere ve onların dünyayla dertlerine odaklanıyor.

MUBİ'de Nisan ayının öne çıkan filmleri için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :