AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects’e WA Awards’tan 2 Ödül

mimarizm.com / 09 Ağustos 2018
AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects tarafından tasarlanan Avend Beytepe ve Akyarlar Villaları projeleri, WA Awards programının 28. döngüsünde ödüle layık görüldü.  

AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects imzalı ‘Avend Beytepe’ ve ‘Akyarlar Villaları’, World Architecture Community tarafından 2006'dan bu yana düzenlenen ve dünyanın pek çok ülkesinden katılımın gerçekleştiği WA Awards yarışmasının “Tasarlanmış Proje” kategorisinde ödül alan projeler arasında yer aldı. 


Avend Beytepe

Ankara’nın büyük bir hızla gelişmeye devam eden bölgelerinden Beytepe’de yer alan Avend Beytepe, özgün kimliğinin yanı sıra sağladığı imkanlar ve zengin peyzaj alanları ile yaşam standartlarını değiştirecek, yenilikçi bir tasarım olarak öne çıkıyor. Toplam 140.000 m² inşaat alanına sahip proje, 2 parselden ve 4 farklı kütleden oluşmakta. Blokların konumlandırılmasında iki parselin tek ve büyük bir iç avluya baktığı hissini elde etmek amaçlanmış. Bu sebeple arsa çeperlerine yerleştirilen bloklara, mümkün olan en ferah yeşil alan vistası ve kullanımı sağlanmış. İnsan ölçeğini yakalamak için yatay bir tipolojinin tercih edildiği projede, teraslı kütle yapısı ile bu durum pekiştirilmiş.

Avend Beytepe

Avend Beytepe

Estetik bir kaygıyla tasarlanan Avend Beytepe'de planlar fonksiyonel bir tutumla birleştirilmiş. Kendi bahçelerine açılan geniş dubleks daireler, yeşil çatılar ve arazinin orta noktasında çözümlenen geniş peyzaj alanına hakim farklı tipolojideki ferah dairelerde ev sahiplerinin kendilerini özel hissetmeleri hedeflenmiş.

*

Akyarlar Villaları

Bodrum’un Akyarlar bölgesinde konumlanan proje her biri iki katlı, altı farklı yapıdan oluşmakta. Projenin denize sıfır bir arazide konumlanması nedeniyle manzaraya hakimiyet önemli bir unsur olarak ele alınmış. Zemin katta yer alan ve bahçeye açılan teraslarda deniz manzarasının kesintisiz olması amacıyla yerleşim planı ve villa kotları ön planda tutulmuş.

Akyarlar Villaları

Akyarlar Villaları

Villa zemin katlarında geniş yaşam alanlarının geniş bahçeler ile desteklenmesi proje başlangıcındaki en temel beklentilerden biri olarak ortaya çıkmış. Her villa bahçesinde aynı zamanda özel havuzlar tasarlanmış.  Sahil boyunca uzanan ve sahilin üst, villaların alt kotunda bulunan açık alan, günlük yaşamın büyük bölümünün geçirilebileceği bir peyzaj ve yaşam alanı olarak kurgulanmış.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :