AnkaraAks - New European Bauhaus - Yenilik Manifestosu

mimarizm.com / 25 Ağustos 2021
AnkaraAks gerçekleştirdiği Yeni Avrupa Bauhaus "Yeniliğin Genç Ruhu" etkinlik serisi sonrasında, geleceği inşa etmeye hazır olduklarını belirten bir "yenilik" manifestosu yayınladı.

AnkaraAks, AB Ankara Bilgi Merkezi işbirliği ve AB Türkiye Delegasyonu ve Almanya Büyükelçiliği katkılarıyla 28 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında “New European Bauhaus” kapsamında yüz yüze atölyeler ve online söyleşilerden oluşan hibrit bir kurguda  “Yeniliğin Genç Ruhu” etkinliğini ve sergisini düzenledi.

“New European Bauhaus”; tasarımın günlük sorunlara çözüm bulmasına olanak sağlamak için bilim ile teknoloji, sanat, kültür, mimari ve kapsayıcılık arasındaki sınırları ortadan kaldıran yaratıcı bir girişimdir. Bu girişim aynı zamanda tasarımda sürdürülebilirlik üzerine düşünmeyi ve dünyanın sahip olduğu mevcut krizlerle yüzleşmeyi hedefliyor.

AnkaraAks - New European Bauhaus - Yenilik Manifestosu

Dünya artık mevcut yöntemler ile daha fazla ilerleyemez hale geldi. Kaynakların tükeniyor olduğunun farkındayız. Gelecek değişiyor ve değişen bizim geleceğimiz. Artık dünya ile uyumlu yeni bir düzene, yaşam alışkanlıklarına ve akıma ihtiyaç var.

“Başkentin Genç Ruhu” #AnkaraAks olarak bu girişimin Ankara’da ve Türkiye’de öncüsü olarak dünyaya yayılacak bir hareket başlatmayı hedefledik.

Bu hedef doğrultusunda tasarım, sanat ve mimarlık disiplinleri öğrencilerinden oluşan (mimar, iç mimar, ressam, şehir bölge plancısı, endüstri mühendisi vb.) katılımcılarla “Geçmiş - Günümüz - Gelecek” olarak üç aşamalı bir kurgu gerçekleştirdik. Bu kurgu içerisinde düzenlediğimiz online seminerler ve yüz yüze atölyeler ile katılımcıların konu hakkında derin bilgiye sahip olmalarını ve kendi bakış açılarını oluşturmalarını amaç edindik.

Geçmiş aşamasında “New European Bauhaus” ismindeki kilit isim, tasarımdaki büyük devrim Bauhaus’u ve ortaya çıktığı zamanın koşullarını en iyi detaylarıyla öğrenmek ve anlamak istedik ve sonrasında bütün bunları atölye çalışmaları ile kendi bakış açımızdan yorumladık.

Günümüz aşamasında, bugünün koşullarını; ekonomik, politik, bilimsel ve sanatsal gelişmeleri konuştuk ve tasarımla ilişkisini kurduk, geçmişi ve bugünü düşündük, Ankara’daki Bauhaus etkilerini taşıyan yapılarda 21. yüzyıldan bir bakışla deneyimlemek için yapı gezileri ve atölye çalışmaları düzenledik. Sürdürülebilirlik ve kaynakların tükeniyor oluşunu tartıştık, tasarım ve mimarlıkta yeni malzemeleri ve yeni yöntemleri öğrendik.

Gelecek kısmında ise “New European Bauhaus” üzerine düşündük. Etkinlik sürecindeki deneyimler ve atölyelerdeki üretimlerin sonucunda bir yıllık bir programa yayılacak üretim ve tasarım süreci hedefledik. Geleceğimiz üzerine düşündük ve yeni bir söylem olarak “Yenilik Manifestosu”nu ortaya koyduk. Etkinliğin çıktıları ve manifesto 5 Temmuz günü Almanya Büyükelçiliği’nin bahçesinde, Avrupa Birliği Delegasyonu Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Jürgen Schulz ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katılımlarıyla düzenlenen sergi ve kapanış etkinliğinde gösterildi.

Bütün bu etkinliğin sonunda “ilk aşamayı” tamamladık ve ortaya koyduğumuz “Yenilik Manifestosu” ile bu değişimin öncüsü olarak artık harekete geçiyoruz!

Gelecekte çok sesli, tüketimin azaltıldığı, tasarımın kapsayıcı olduğu ve standartlaştırılmadığı, doğaya karşı değil doğayla birlikte düşündüğümüz bir dünya hayal ediyoruz. Bu hayali gerçekleştirmek için geçmişi düşünerek, bugünü şekillendirip doğayı ve kültürü yarınlara sürdüreceğiz.

Başkentin ve Yeniliğin Genç Ruhu olarak bizler geleceği inşa etmeye hazırız!

Sizlerin de değişimin bir parçası olmanızı istiyor ve bu girişime sizleri de davet ediyoruz.

Proje dosyasını incelemek için tıklayın

 

*

AnkaraAks, Ankara’daki kültür, sanat, mimarlık ve tasarım başlıkları altında faaliyet gösteren 22 üniversite topluluğunun temsilcilerinden oluşan bir sosyal girişimdir, kent için üretir. Aks adını Başkent Ankara’nın modern kurgusunu yansıtan Jansen Planı’ndaki gelişim aksından yani Atatürk Bulvarı’ndan alır. Şubat 2019 itibariyle faaliyetlerine başlayan Aks, kent üzerine proje ve faaliyetler gerçekleştirmeye devam etmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :