Flora İstanbul Başlıyor

mimarizm.com / 24 Ağustos 2021
Çocukların sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkını odak alan Şehir Dedektifi İnisiyatifi, İstanbul’un doğal bitki örtüsünü çocuklarla buluşturacak Flora İstanbul projesine başlıyor.

Atölye Metni

Şehir dedektifleri bu defa yoldaş türlerin peşinde

İklim değişimi biricik yaşam alanımız yerküreyi tehdit ediyor. Biyoçeşitlilik krizi nedeniyle türler yok oluyor. Kent ve doğa birbirinden ayrı mekânlar değil, ancak kentleşme biçimi doğaya zarar veriyor. Çocuklar ise iklim ve biyoçeşitlilik krizinden en çok etkilenen gruplar arasında.

Şehir Dedektifi İnisiyatifi, Flora İstanbul projesiyle yoldaş türlerle birlikte yaşamanın, yaşam alanlarımızı doğal öğeleriyle sahiplenmenin imkanlarının konuşulacağı bir alan açıyor. Çocukların İstanbul’un florasına dair bilgisini ve merakını oyun yoluyla güçlendirmeyi hedefleyen Flora İstanbul, beş ana temada oyunlaştırılmış rotalarla basılı bir harita hazırlıyor. Doğa ve Çocuk, Kent Bahçeciliği, Kent kültürü ve Hafıza, Yenilebilirlik ve Şifa, Botanik bahçeler ve Bitkilerin Dedektifleri olarak belirlenen bu temalar çocuk atölyeleri ve webinar serisi ile buluşuyor.

Doğa, çocuğun en güzel oyun arkadaşı

Çocukların doğayla ilişkisini odağına alan Flora İstanbul, İstanbul florasını çocuklar için görünür kılmayı hedefliyor. 5 yaş ve üzeri çocukların İstanbul’un bitki örtüsünü okuyabilmesi ve keşfetmesi adına yapılacak Flora İstanbul haritası, bol oyunlu ve okumalı tematik rotalar hazırlıyor. Sivil Düşün tarafından desteklenen Flora İstanbul, çocuğun oyun arkadaşı doğa ile iletişimini interaktif yollarla geliştirmeyi amaçlıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

*

Bu proje Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Şehir Dedektifi İnisiyatifi’ne aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :