Anılarda Yalnızlar: 1940-60 Arası Türkiye Mimarlık Ortamına Bir Yolculuk

mimarizm.com / 16 Ağustos 2018
Prof. Dr. Necati İnceoğlu'nun "Anılarda Yalnızlar: 1940-60 Arası Türkiye Mimarlık Ortamına Bir Yolculuk" adlı kitabı, YEM Yayın'dan çıkan 3. baskısı ile yeniden raflarda...

1930-40 yılları arası, Türkiye'deki mimarlık eğitiminde ve Türk Mimarlığı'nda önemli bir yer tutar. Cumhuriyet Devrimleri'nin büyük bir kısmı bu dönemde gerçekleşmiş, 1933 yılında, “Üniversite Reformu” ile Darülfünun İstanbul Üniversitesi'ne dönüşmüş, Güzel Sanatlar Akademisi'nde gelenekçi çizgi terk edilerek modern anlayışa geçilmiştir. O yıllar İTÜ Mimarlık Fakültesi'nin de temelinin atılmaya başlandığı yıllardır. Bu dönemde eğitim gören öğrenciler yenilikçi ve devrimci bir ortamda yetişmişlerdir.

Necati İnceoğlu, YEM Yayın'dan 3. baskısı çıkan Anılarda Mimarlık adlı kitabında, Türkiye’nin mimari akademik hayatının 1930-60 arasındaki günlerini yaşamış olan önemli isimlerin tanıklıklarına başvuruyor. İnceoğlu’nun birebir konuştuğu, Türkiye’deki mimarlık eğitiminin öncü isimleri olarak bilinen Harika Söylemezoğlu, Prof. Kemal Ahmet Arû, Prof. Doğan Erginbaş, Bülent Çetinor, Doğan Tekeli, Prof. Maruf Önal, Radi Birol, Abdurrahman Hancı, Prof.Dr. Bülent Özer, Prof. Doğan Kuban, Süheyl Furgaç, Prof.Dr. Bedrettin Pars, Prof. Şazi Sirel, Prof. Nezih Eldem, Prof. Dr. Ferhan Çeçen ve Prof. Muzaffer Sudalı hem anlattıkları hem de yaşam öyküleriyle döneme ayna tutuyorlar.

Maruf Önal'ın kitapta yer alan aktarımlarından biri şöyle: “Bruno Taut öğrencileriyle iyi ilişki kurmak isterdi. Taut’la projeyi bitirdik. Taut hastalandı, proje için çamlık içindeki evine ziyarete gittik, projeyi de göstereceğiz. Duvarlarda projeler asılı, kimisi sağ sol, kimisi baş aşağı. Meğer projeyi yapınca öyle de bakarmış; ‘özellikle vaziyet planı değişik yönlerden nasıl görünüyor?’ diye. Japon tarzındaki evi Emin Vafi Korusu’ndaydı. ‘Gelsinler projelerine burada bakayım’ demiş. Çok sevecen, sıcakkanlı, yetiştirmek için çırpınırdı. Akademi’nin üstünde bürosu vardı. Dil-Tarihi ve Trabzon Lisesi’ni orada çizdi. Atatürk’ün katafalkını nerede çizdi bilmiyorum. Ölümü bizi çok sarstı…”
 

ANILARDA YALNIZLAR 1940-60 Arası Türkiye Mimarlık Ortamına Bir Yolculuk

YEM Yayın
Yazar: Necati İnceoğlu
Ağustos 2018
3. Baskı
160 sayfa
Karton kapak, kitap kâğıdı
14,5 x 20,5 cm

Satın almak için tıklayın.

*

Necati İnceoğlu hakkında:

Prof. Dr. Necati İnceoğlu, 1937 yılında Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli’de, yüksek öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. 1965 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’ne asistan olarak atandı. Aynı kurumda 1975 yılında doçent, 1981 yılında profesör oldu. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde 1986-88 yılları arasında Mimarlık Bölümü Başkanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 1988-94 yılları arasında dekanlık yaptı.

2004 yılında emekli olan İnceoğlu, çeşitli mimari proje ve kentsel tasarım yarışmalarına katılmış, tasarımlarının bir bölümü uygulanmıştır. Yayın faaliyetlerinin yanında, 1981-88 yılları arasında, üç kişisel suluboya resim sergisi açmış ve karma sergilere katılmıştır.   

Yayınları:
- Bir Düşünme ve Tasarım Aracı Olarak Eskizler
- Mimarlıkta Söylemler, Kuram ve Uygulamalar
- Tasarımda Eskizler
- Mimarlıkta Programlama Olgusu
- Denizli Geleneksel Mimarisi 
- Siper Mektupları (Roman)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :