Anadolu’nun İmarında Yarışmalar: 1930-1990

mimarizm.com / 07 Eylül 2023
Editörlüğünü, Filiz Sönmez ve Semra Arslan Selçuk’un yaptığı; Anadolu’nun İmarında Yarışmalar isimli kitap, İdealKent Yayınları’ndan çıktı.

"Anadolu’nun İmarında Yarışmalar : 1930-1990"; literatüre eksik eklenmiş ya da literatürde hiç ele alınmamış olan, 1930-1990 yılları arasındaki mimari proje yarışmalarına ve dönemin yapılarının güncel durumuna odaklanıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin dışında Anadolu coğrafyasındaki modern mimari örneklerini belgelendirirken, 1930-1990 yılları arasındaki dönemin “mimari ortamının” da anlaşılmasına katkı sağlıyor.

6 bölümden oluşan kitabın ana başlıkları:

· 1930’lar Cumhuriyet’in Modernleşme Çabası
· 1940’lar Tek Parti Dönemi Mimarlığı
· 1950’ler Rasyonalist Mimarlık
· 1960’lar Modernizmin Yeni Açılımları
· 1970’ler Geç Modernist Standartlaşma
· 1980’ler Modernizmin Revizyonu

57 yazarın katkı sunduğu Anadolu’nun İmarında Yarışmalar; mimarlık, Türkiye tarihinde mimarlık, modernleşme ve mimarlık gibi konularda düşünen, sorular soran, araştırma yapan herkese hitap ediyor.

Kitap Hakkında

Kuşkusuz, mimari proje yarışmaları, Cumhuriyetin ilanının hemen ardından ülkede modern mimari kimliğin oluşturulması ve modern mimarlık anlayışının yaygınlaştırılması sürecinde önemli roller üstlenmiştir. Anadolu’nun farklı şehirlerinde kamu yapılarına odaklanan mimari proje yarışmaları düzenlenmiştir.

Bu kitap, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin dışındaki Anadolu coğrafyasında, modern mimarlık örneklerinin belgelendiği bir çalışma olmanın ötesinde, 1930-1990 yılları arasındaki bir dönemin “mimarlık ortamının” anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamıştır. Literatüre eksik olarak eklemlenmiş veya hiç ele alınmamış yarışmaları belgelemek, yapıların güncel durumlarını ortaya koymak ve sonuç olarak mimarlık yazınına bir kaynak eser kazandırmak hedefiyle tasarlanmış geniş katılımlı bir projedir. Mimari projelerin gerçekleştirildiği 10’ar yıllık periyotlar halinde ait oldukları dönemlerin sosyal, kültürel ve siyasi bağlamları da dikkate alınarak, seçilen yapılar değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir.

 

*

Filiz Sönmez Hakkında

Kayseri doğumlu Filiz Sönmez, lisans eğitimini 2000 yılında Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, yüksek lisans çalışmalarını 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde ve doktora eğitimini ise 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamlamıştır. Doktora sonrası araştırmalarını 2013 yılında La Sapienza Üniversitesi’nde (Roma) tamamlamıştır. 2010-2011 ve 2016-2017 yılları arasında ve 2022 yılı yaz döneminde University of Florida’da (ABD) bilimsel araştırmalar yapmıştır. Çalışma alanları Domestik Mimarlık, Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı, Yerel Modernleşme ve Sözlü Tarih Yöntemi’dir. Bu alanlarda yüksek lisans öğrencisi yetiştirmekte ve araştırmalarını yayınlamaktadır.

Semra Arslan Selçuk Hakkında

Mimarlık alanındaki lisans derecesini Selçuk Üniversitesi'nde (1999), bütünleşik doktora çalışmalarını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (2009) tamamlamıştır. Doktora çalışmalarını tamamlamak için Bath Üniversitesi'nde (İngiltere) (2005) ve doktora sonrası araştırmalarını yapmak için ise Texas A&M Üniversitesi'nde (ABD) (2011) ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. 3 yıllık kamu deneyiminin ardından, 2014 yılından bu yana, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Mimar Mustafa Selçuk ile çok sayıda mimari proje yarışmasına katılmıştır. Akademik çalışmalarını “doğadan öğrenmek ve doğayla uyumlu tasarımlar” üzere kurgulayan araştırmacı son yıllarda, biyomimetik tasarımlar, biyofilik binalar, enerji etkin yapılı çevreler, performatif mimarlık, yapı enerji modellemesi, simülasyonu ve optimizasyonu konularında yüksek lisans ve doktora tezleri yaptırmakta ve bunları çeşitli platformlarda yayınlamaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :