Ai Weiwei Mülteci Sorununa Avrupa'da Dikkat Çekmeye Devam Ediyor

Berfin Bayar / 21 Temmuz 2016
Son olarak Konzerthaus Berlin'in girişine yerleştirdiği can yelekleri ile Avrupa'daki mülteci krizine dikkat çeken ünlü sanatçı Ai Weiwei, şimdi de Viyana'daki bir müzenin havuzuna 'f' formunda bir enstalasyon yaptı. Bu harf, aktivist çevreler için simgesel bir öneme sahip...

Sosyal, siyasal ve kültürel eleştiriler içeren çalışmaları ile tanınan Çinli aktivist sanatçı Ai Weiwei, geçtiğimiz aylarda Konzerthaus Berlin'in girişine, mültecilerin kullandığı 14.000 can yeleğini bağlayarak bir enstalasyon çalışması yapmış ve mülteci krizine dikkat çekmişti. 

Berlin Konzerthaus

'f' harfi neyi simgeliyor?

Ünlü sanatçı bu kez benzer bir çalışmayı Viyana'daki 21er Haus Modern Sanat Müzesi'nde düzenlenen geniş kapsamlı sergi bünyesinde gerçekleştirdi. "Ai Weiwei: translocation – transformation" (Ai Weiwei: yer değiştirme - dönüşüm) adlı sergi için müzenin farklı mekanlarına işler üreten sanatçının en dikkat çekici çalışması ise, barok havuzda ziyaretçiyi karşılayan yüzer enstalasyon...

F-Lotus, Ai Weiwei

Weiwei, Yunanistan'ın Lesbos adasından topladığı, Suriyeli mülteciler tarafından giyilmiş can yelekleri ile Belvedere Sarayı'nın havuzunda yüzen "F-Lotus" adlı bir enstalasyon oluşturdu. Tasarım için toplam 1.005 can yeleği kullandı.

F-Lotus, Ai Weiwei

F-Lotus, Ai Weiwei

Bir araya getirilen can yeleklerinden halkaya benzeyen 201 adet lotus çiçeği figürü ile, müzeyi çevreleyen barok havuzun üzerinde yüzen bir 'f' harfi oluşturuldu. F harfi, hem İngilizce hem de Çince'de, hükümet karşıtı aktivistler tarafından meydan okuma ya da hafif saldırgan tutuma atıfta bulunacak şekilde kullanılıyor.  

"Kaçmak zorunda olduğunda yakalayacağın son şey bu olabilir"

Ai Weiwei basın toplantısında

Sergiye ilişkin yaptığı açıklamada, Lesbos adasında 500.000'den fazla can yeleği olduğunu ve bunun adeta bir peyzaj gibi göründüğünü belirten Ai Weiwei, "Bu, bireylerle oldukça ilgili bir şey. Kaçmak zorunda olduğun zaman yakalayacağın son şey bir can yeleği olabilir." diyerek duygularını dile getirdi. 

Çinli sanatçı, Avrupa'daki mülteci krizini protesto etmek amacıyla yaptığı eylem ve sanat eserleri dizisi ile genellikle hükümetlerin eleştirisine maruz kalıyor.

14 Temmuz'da ziyarete açılan "Ai Weiwei: translocation – transformation" adlı sergi, 20 Kasım 2016 tarihine kadar Viyana, Belvedere Sarayı'nda gezilebilir.

Sergiden görüntüler...

Lu, Ai WeiwieBambu ve ipek gibi Çin kültürüne ait malzemeler kullanılarak üretilen “Lu” adlı enstalasyon, müzenin Upper Belvedere bölümündeki ana merdivenin üzerinde yer alıyor.   

Wang Ancestral HallWang Ancestral Hall'deki enstalasyon

Circle of Animals / Zodiac Heads“Circle of Animals / Zodiac Heads” enstalasyonu


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :