AÇEV’den Çocukların Geleceğine Işık Tutan Sanat Projesi: “Bir Kare Bin Çocuk”

mimarizm.com / 13 Ocak 2023
Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), her çocuğun hayata eşit fırsatla başlayabilmesi için yürüttüğü projelere bir yenisini ekledi. “Bir Kare Bin Çocuk” projesiyle AÇEV’in hayaline ortak olan sanatçı Mehveş Demiren, el emeğini toplumsal faydaya dönüştürecek 2000 parçalık bir seramik koleksiyonu üretti.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), erken yaştaki her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması için projeler geliştirmeye devam ediyor. Seramik sanatçısı Mehveş Demiren ile birlikte hayata geçirilen “Bir Kare Bin Çocuk” projesi, 10x10 cm boyutunda toplam 2000 adet seramik karesinden oluşuyor; koleksiyonda 26 özgün geometrik motif, farklı renklerde çoğaltmalarla yer alıyor. Satın alınan 500 TL değerindeki her bir kare, çocukların gelişimlerini desteklemek üzere bağışa dönüşüyor. Yapılan her bağış birkarebincocuk.com web sitesinden takip edilebiliyor. Ekranı kaplayan seramik eserler yerini birer birer, geleceğe umutla bakan çocukları temsil eden bir fotoğrafa bırakıyor.

Bir çocuğun hayatını değiştirmek bir kareyle başlıyor

El emeğinin toplumsal faydaya dönüşmesi yolunda iki yıllık zorlu bir yolculuğun ardından, 26 farklı geometrik motifin ifade bulduğu 2000 karelik bir seramik koleksiyonuna hayat veren Mehveş Demiren, Bir Kare Bin Çocuk projesini AÇEV ile hayata geçirmekten duyduğu mutluluğu şu sözlerle ifade ediyor: “Tamamlamamın iki yıl aldığı bu projeye kusursuz olmayan seramikleri de özellikle dahil ettim. Çünkü kimse hata yapmaktan muaf değil, ancak birbirimizi dinleyerek ve yardımlaşarak hatalarımızı azaltabiliriz. Eğitim gibi hata yapma lüksümüzün olmadığı bir alanda ise bu konuda uzman bir sivil toplum kuruluşuyla bir araya gelmek, fikir alışverişi yapmak büyük önem taşıyor. AÇEV 25 yıldır yakından takip ettiğim, çok anlamlı işlere imza atan bir vakıf. ‘Bir Kare Bin Çocuk’ projesiyle, çok önemsediğim bir konuya, çocukların eğitimine, değer verdiğim bir sivil toplum kuruluşuyla birlikte katkıda bulunacağım için gururluyum.” 

Mehveş Demiren’in tamamını elde ürettiği seramik koleksiyonundan alınan her kare, daha fazla çocuğun hayata eşit fırsatla başlamasına katkıda bulunacak. Projenin parçası olmak isteyenler birkarebincocuk.com sitesinden bağış yapabilecek.

 

*

AÇEV hakkında

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) 1993 yılında kuruluşundan bu yana, erken yaştaki her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması için çalışıyor. Ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi çocuklar, anne babalar ve genç kadınlar için bilimsel temelli eğitim programları geliştiriyor ve uyguluyor. 14 bin gönüllü eğitimcinin desteğiyle, 1 milyonun üzerinde yetişkine ulaşan AÇEV, erken çocukluk dönemine yönelik müdahaleler ve savunu faaliyetleri üzerinden fırsat eşitliği sağlamak üzere yürüttüğü çalışmalarını araştırmalarla destekliyor. AÇEV, eğitim programları ve saha çalışmalarının yanı sıra, toplumsal farkındalığı artırmak, bilinç ve destek oluşturmak üzere farkındalık ve savunu faaliyetleri gerçekleştiriyor. 

Mehveş Demiren hakkında

1959’da İstanbul’da doğan Mehveş Demiren, 1978’de Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nden ve 1982’de Strazburg Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Seramik çalışmalarına 1985 yılında Ayfer Karamani atölyesinde başladı. Seramiklerinde Osmanlı ve Türk kültürünü yansıtmaya ve yorumlamaya özen gösteren Demiren, Selçuklu sanatının izlerini taşıyan birçok çalışma yaptı. Seramik panolarına ek olarak, seramik ağırlıklı mobilyalar ve seramik duvar çalışmaları yapan sanatçı, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :