A Mimarlık 20 Yaşında

mimarizm.com / 08 Haziran 2018
Geçmişten gelen deneyimi ile geleceği tasarlayan, ilham verici ve doğaya uyumlu mekan tasarımlarıyla adından söz ettiren A Mimarlık, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde 20. yaşını kutladı.

Yirminci yıl kutlaması için 5 Haziran Dünya Çevre Günü gibi anlamlı bir gün tercih eden A Mimarlık, döngüsel tasarım ve tüketim bilinci mottolarıyla hareket ediyor. Daha yeşil ve sürdürülebilir yarınlar tasarlamak için başarılı çalışmalara imza atan A Mimarlık, doğanın tüm ihtiyacı karşılayacak bir kaynak topluluğu olarak görülmeye devam edilmesi halinde çevrenin yok olacağına vurgu yapıyor. 

A Mimarlık

A Mimarlık, gün geçtikçe doğadan mahrum kalan şehir insanına, özlem duyduğu ferahlığı yeniden yaşatmak için 20 yıldır büyük bir heyecanla çalışıyor. Kurulduğu günden bu yana başarılı dönüşümlere imza atan ofisin referansları arasında; Beylikdüzü Belediyesi, KAGİDER, BKM, Kale, Özyeğin Üniversitesi, Bristol Myers Squibb, Ferring İlaç gibi büyük firmalar ve kurumlar yer alıyor.

Aldığı ödüllerle ulusal ve uluslararası arenada dikkatleri üzerine çeken A Mimarlık Kurucusu Özgül Öztürk; değişime, dönüşüme, doğaya ve kadın haklarına verdiği katkılarla bilinen bir mimar olarak Rotary tarafından “Meslekte Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

Özgül Öztürk’ün sosyal dayanışmayı artırmayı, köyün kültürel özelliklerini ve kaybolmaya yüz tutan değerlerini yeniden ortaya çıkarmayı ve üretimi aktif hale getirmeyi; köydeki yapılaşmanın yerel kimliğe daha uygun, sağlıklı ve az enerji tüketen, iklim değişikliğine olumlu katkıda bulunan, enerji tasarrufunu ve yaşam konforunu en iyi düzeyde sağlayan ekolojik mimari ile yapılmasını hedefleyen projesi “Nimri’de Yeniden Hayat”, ülkemize uluslararası sürdürülebilirlik ödülü kazandırdı.

POT+ ekibi ile birlikte hayata geçirilen ve ödül töreni Venedik Bienali’nde yapılan Sıkıştırılmış Toprak Duvar uygulaması ise, Uluslararası Sürdürülebilir Mimarlık dalında S-ARCH 2018 PROJECT AWARDS küçük projeler kategorisinde Mansiyon Ödülü aldı.

Özgül Öztürk, A Mimarlık

Özgül Öztürk kimdir?

1988 yılında Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 1992'de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olan Öztürk, 2003’te Marmara Üniversitesi'nde İşletme Yönetimi (MBA) programını tamamladı. 

İklim Değişikliği liderlerinden olup, sürdürülebilirlik, yeşil mimari, doğal yapılar, topluluk oluşturma, ekolojik mimari, sürdürülebilir yaşam ve sosyal değişim dönüşüm konularında aktif çalışmalarda yer alan, üniversitelerde ve kurumlarda söyleşilere katılan Öztürk, Konuşmacı – Kolaylaştırıcı – Eğitmen ve Düş Kurucu’dur. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’in 2004’ten beri üyesi, 2015-2017 Yönetim Kurulu Üyesi ve Nimri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi’dir. İTÜ Vakfı Toprak Yapılar Grubu ve mesleki üyelikleri bulunmaktadır. MIT - Otto Scharmer “Transforming Business, Society and Self” katılımcılarındandır.

Türkiye’de “Döngüsel Tasarım” (Mimari-Sürdürülebilirlik odaklı) konusunda çalışmalar yapan Özgül Öztürk, 1998'den beri kurucusu olduğu A Mimarlık'ta mimari çalışmalarına devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :