Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Nimri Projesine Uluslararası Sürdürülebilirlik Ödülü

Amber Eroyan / 06 Nisan 2016
Yves Rocher Vakfı tarafından, çevrenin korunması amacıyla faaliyet gösteren kadınları onurlandırmak amacıyla 15 yıldır düzenlenen 'Terre de Femmes' (Toprağın Kadınları) ödülünün bu seneki sahibi, "Nimri’de Yeniden Hayat" projesi ile mimar Özgül Öztürk oldu.

Dünyaca ünlü kozmetik markası Yves Rocher'nin dünya çapında yürütülen sürdürülebilirlik projelerini desteklemek amacıyla Fondation Yves Rocher (Yves Rocher Vakfı) çatısı altında düzenlediği 'Terre de Femmes' ödülüne, 15 yılda 325'i aşkın kadın değer görüldü.

5 Nisan 2016 Salı günü gerçekleştirilen Uluslararası Terre de Femmes Ödül Töreni'nde, finalistlerden Özgül Öztürk (Türkiye) ile Maria Nieves Trujillo Tapia (Meksika) Büyük Ödül'e değer görüldü. 

Yarışmaya "Nimri’de Yeniden Hayat" projesi ile katılan mimar Özgül Öztürk ayrıca, 9-27 Mart 2016 tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleşen oylamada en çok oyu alarak 2016 Halk Ödülü'nün (Prix du Public) de sahibi oldu.

Onuncu yılda gelen uluslarası ödül 

Özgül Öztürk, 1950'lerden sonra göç nedeniyle bir nevi hayalet köye dönen, baba memleketi Nimri için mücadele etmeye 2006 yılında, babasının vefatının ardından başlamış. 

Nimri Köyü'nde yerel sürdürülebilir kalkınma sağlamak üzere hayata geçirilen proje, halen bu köyde yaşayan gençler ile çevre şehirlerde yaşayan gençleri buluşturarak, köyü yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

Nimri Dayanışma Derneği çatısı altında yürütülen proje, köydeki dayanışmayı geliştirmeyi, Nimri'ye özgü kültürel değerleri tanıtmayı ve bunların yok olmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Bu çerçevede şu ana kadar çevrenin korunması, doğaya saygı, kadınların üretime katkıda bulunması amacıyla pek çok araştırma yapılmış. Dernekte daha önce hiç kadın üye bulunmazken, bu çalışmanın ardından dernekteki kadın sayısı artış göstermiş; başkanı da kadın olan yönetim kurulunda 9 kadın, 9 erkek olmak üzere dengeli bir dağılım sağlanmış.

2015 yılında EKODesign Konferansı'nın "Kırsaldan Ders Almak" başlıklı oturumunda konuşmacı olarak konuk ettiğimiz A Mimarlık Kurucu Ortağı Özgül Öztürk'ü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Öztürk'ün EKODesign'da yaptığı konuşmayı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Terre de Femmes ödül programı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları