6. Heritage İstanbul Açıldı

mimarizm.com / 11 Mayıs 2022
6. HERITAGE İSTANBUL’un açılışı yapıldı. Fuar, 13 Mayıs’a kadar Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gezilebilecek.

Kültürel miras bilincinin artması ve bu mirasın korunması gibi konuları kendisine sosyal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müze, teknoloji fuar ve konferansı HERITAGE İSTANBUL, üç gün boyunca konferans, söyleşi ve atölye gibi renkli etkinliklerle konularında uzman isimleri kültür dostları ile bir araya getirecek fuar yoğun bir katılımla kapılarını açtı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği gibi sektörün en önemli kamu paydaşları tarafından desteklenen fuarın açılışında; T.C. Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İtalya Büyükelçisi  Ekselansları-Giorgio Marrapodi, İtalya Büyükelçiliği Başkatip /Ticari Ataşe-Gianluca Guerriero , ITA Direktörü Riccardo Landi, İtalya Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi-Giovanni Turturiello, İtalyan Kültür Merkezi Direktörü Salvatore Schirmo, İran Başkonsolosluğu Ekonomi Kourosh Jafari, Kosova Başkonsolosu Petrit Prekazi, Hindistan Başkonsolosu Sudhi Choudhary, Kuveyt Başkonsolosu Mohammad F. M. F Almohammad katıldı.

11-13 Mayıs tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda ziyarete açık olan 6. HERITAGE İSTANBU, 32’ si yurt dışından olmak üzere 120’nin üzerinde katılımcıyı ağırlayacak. İtalya’nın ülke pavilyonuyla katılacağı HERITAGE ISTANBUL ek olarak Belçika, İsveç, Nijerya, Hollanda, Almanya, İspanya olmak üzere farklı ülkelerden katılımcılara da ev sahipliği yapıyor.

Açılış konuşmasını yapan TG EXPO Genel Müdürü Hasan Cem Şenel: “TG Expo Ekibi olarak, bu yıl altıncısını düzenlediğimiz Heritage İstanbul’un açılışında sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Heritage İstanbul, bir fuar olmanın ötesinde; ülkemizden dünyaya açılan bir pencere hüviyetiyle, ülkemizin kültürel zenginliğini dünyanın gündemine taşıma, korunup geleceğe aktarılabilmesi için kamuoyu nezdinde farkındalık yaratma görevini üstlenmiş durumda.

Değerli konuklarımız; fuarda yer alan standlarda kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için geliştirilen inovatif ürünler, koruma örnekleri ile özel teşebbüs ve kamunun bu anlamda yürüttüğü çalışmaları görebileceksiniz. Kültürel miras bilincinin arttırılması ve bu mirasın korunması gibi konuları kendisine sosyal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müze, teknoloji fuar ve konferansı olan Heritage İstanbul, bu anlamda da farklı sektörleri ve çalışmaları bir araya getirerek vazifesini gerçekleştirmektedir.

Heritage İstanbul da bu doğrultuda bizim için çok önemli… Hedefimiz önümüzdeki yıllarda daha da çok katılımcı ülkeyle, daha büyük başarılara imza atmak.  Heritage İstanbul’la kültür mirası bilincini dünyanın farklı coğrafyalarına yaymak istiyoruz.

Değerli misafirler, Türkiye’nin kültürel miras alanındaki en önemli organizasyonu olan “Heritage İstanbul’u” “Heritage Middle East” ile bölge kültür başkenti olmayı hedefleyen Abudabi’ye taşıdık. Aynı zamanda, dünyadaki en prestijli platformlardan Herifairs - Avrupa Miras Fuarları ağına dâhil ettik.”

6. Heritage İstanbul’un açılışında söz alan Heritage Projeleri Kurucusu Osman Murat Akan, “Heritage Middleeast’in ardından Heritage Turquoise fuarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Murat Akan konuşmasının devamında: “Fuarlar ve etkinlikler antik çağlardan beri alıcının ve satıcının bir araya geldiği arz talep dengesinin kurulduğu yerlerdendir. Antik çağlardan beri pazar yerleri ve agoralarla başlayan bu süreç aslında günümüzde fuarlar ve expolar ile devam etmektedir. Bu etkinlikler günümüzde de sadece fuar olmanın dışına çıkarak tüm sektörü kucaklayan büyük bir organizasyon haline gelmiştir. Kültür mirası alanında bakanlığımızın da desteği ile hem Türkiye hem de İstanbul’u uluslararası önemli bir destinasyon haline getirmek amacındayız. Bununla ilgili uluslararası alanda çeşitli ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Bu yıl ikincisini yapacağımız Heritage Middle East 24-26 Ocak 2023 yılında tarihinde gerçekleşecek, Beyoğlu Kültür Yolu projesi içinde yer alan katılımcılardan da birisiyiz, ayrıca Özbekistan Kültür Bakanlığı ile de birleşerek Özbekistan Taşkent’te Heritage Turquoise adı ile bir fuar da düzenlemek istiyoruz. Bunun için çalışmalara başladık, tarihi netleşmemekle birlikte bu projeyi de hayata geçirmeye hazırlandığımızı belirtmek istiyorum. Böylelikle uluslararası markalarımıza bir yenisi de eklenmiş olacak” sözlerine yer verdi.