3. İstanbul Tasarım Bienali'nde Son Hafta!

mimarizm.com / 15 Kasım 2016
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen ve ücretsiz olarak gezilebilen 3. İstanbul Tasarım Bienali, 20 Kasım’da sona eriyor. Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde “BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla gerçekleştirilen bienali görmek için son hafta.

"City of Abstracts - Soyutlar Kenti", William Forsythe / Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Kapılarını açtığı 22 Ekim tarihinden bu yana büyük ilgi gören 3. İstanbul Tasarım Bienali son haftasına girdi. Etkinlikleriyle tüm şehre yayılan bienalin Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, Depo ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki sergileri 20 Kasım Pazar günü sona eriyor. bomontiada’da yer alan Alt Sanat Mekanı’ndaki bienal sergisi ise 4 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.  

İnsanın 200.000 yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen 3. İstanbul Tasarım Bienali’nde, 50’nin üzerinde ülkeden 250’yi aşkın tasarımcı, mimar, sanatçı, koreograf, tarihçi, arkeolog, nörolog ve bilim insanının 70’in üzerinde projesi yer alıyor. 

Bienal etkinlikleri son haftasında devam ediyor

3. İstanbul Tasarım Bienali sergilerinin yanı sıra panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve şehrin tamamına yayılan sokak etkinlikleriyle son haftasında “tasarımı” tartışmaya devam ediyor.

Paşabahçe Mağazaları OMNIA koleksiyonundan Ayşe Birsel’in tasarımı olan yerleştirme ise Kanyon Büyükdere Meydanı’nda bienal bitene kadar görülebilir. 

"Voyager - Humanity in Interstellar / Voyager - Yıldızlararası Boşlukta İnsanlık", Universal Space Program | Rutger Huiberts, Evangelos Kotsioris / ALT Sanat Mekanı, foto: Sahir Uğur Eren

Etkinlik Takvimi

GALATA ÖZEL RUM İLKÖĞRETİM OKULU 
16 Kasım Çarşamba
17.00-19.00 Panel, Bir Gezegen Tasarlamak: Mars / İnsanlık Tarihinin En Büyük Macerası mı Hadsizliği mi?
Emin Çapa (yürütücü), Fuat Korhan Yelkenci (İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Bülent Somay (Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler)

ALT SANAT MEKANI
19 Kasım Cumartesi

14.00-17.00  Seminer: Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik
Prof. Jussi Parikka (yürütücü), Prof. Laura Marks, Dr. Ayhan Ayteş, Dr. Azadeh Emadi

20 Kasım Pazar
13.00-17.00 Atölye | SPECULATIVE DESIGN, BAGHDAD 800 – ISTANBUL 2048
Eğitmen: Ayhan Ayteş, Jussi Parikka ile.
Atölyeye katılmak isteyen tasarımcı ve sanatçıların http://bizinsanmiyiz.iksv.org/etkinlikler/ adresinden başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

YARATICI MAHALLELER VE PARALEL ETKİNLİKLER
17 Kasım, 18.00-20.30, ICA Home NispetiyeOn
Etkinlik | Magis: Tasarımda 40. Yıl

19 Kasım, Zorlu PSM Fuaye
Alışveriş Etkinliği | Istanbul Designer’ Pop Up Day


“Geleceğin tasarımcıları”na özel atölyeler

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda, ALLIGATOR Boya ve BASF eş sponsorluğunda düzenlenen, çocuk ve gençlere yönelik ücretsiz atölyeler bienalin son haftasında da devam ediyor. Informel Eğitim-cocukistanbul tarafından geliştirilen “Gezegenimiz için.. hayal et/düşün/tasarla” başlıklı atölyelerde, farklı yaş gruplarından çocuklar ve gençler, sergiyi gezerek, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için tasarımın bugünkü rolünü sorgulayan çalışmalar yapacak. Aileleriyle birlikte Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’ndaki sergiyi ziyaret eden çocuklar ve gençler, 19 Kasım Cumartesi günü, 11.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek serbest etkinliklere rezervasyonsuz olarak katılabilirler. 

“Geleceği Giydirmek” sergisi 4 Aralık’a kadar ADAHAN'da

3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, H&M sponsorluğunda, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü’nün işbirliğiyle, “Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirildi. Haziran 2016’da gerçekleştirilen atölyelerde, 20 moda ve tasarım öğrencisi, geri dönüştürülebilir malzemelerden sürdürülebilir tasarımlar hazırladı. Türkiye ve İsveç’ten önde gelen isimlerin yer aldığı jürinin belirlediği projeler, adını atölyenin danışmanlığını da yürüten Demirden Design ve Melis Pilavcı’nın belirlediği, “Geleceği Giydirmek” başlıklı sergi kapsamında, Pattu Mimarlık’ın hazırladığı özgün yaklaşımla, 4 Aralık tarihine kadar ADAHAN İstanbul Hotel’de görülebilir. 

Bienali Rehberli Turlarla İzleyin 

Bienal süresince cuma günleri ve hafta sonları gerçekleşecek rehberli turlarla bienali daha yakından keşfedebilirsiniz. Rehberli turlar, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Alt Sanat Mekanı’nda düzenleniyor. Üniversite öğrencileri Cuma günleri bienal sergilerini, Zorlu Holding sponsorluğunda, ücretsiz rehberli turla gezebiliyor. Bienalde bu yıl ilk defa işitme engellilere yönelik olarak işaret dili ile yapılacak rehberli turlar da gerçekleştirilecek. (Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: pelin.kus@iksv.org)

Bienalin Açık Olduğu Gün ve Saatler

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu / Studio-X Istanbul / Depo
Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00

Alt Sanat Mekanı
Salı-Cumartesi arası 13.00-21.00
Pazar günleri 11.00-19.00

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Assos Salonu
Her gün 9.00-17.00 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :