3. İstanbul Tasarım Bienali 'Tasarım Rotaları'

mimarizm.com / 27 Ekim 2016
3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleştirilen Tasarım Rotaları ile dört hafta boyunca, İstanbul’un iki yakasında bulunan tasarım odaklı ofis, atölye, mağaza, imalathane ve mimari yapıların tasarım hikâyelerine, rehberler eşliğinde tanıklık edebilirsiniz.

İstanbul Tasarım Bienali’nin büyük ilgi gören etkinliklerinden Tasarım Rotaları, bu sene yeni eklenen rotalarla devam ediyor. Tasarım Rotaları katılımcıları, İstanbul’un iki yakasında bulunan tasarım odaklı ofis, atölye, mağaza, imalathane ve mimari yapıların tasarım hikâyelerine tanıklık edecek. Tarihi ve kültürel dokusuyla kentin önemli semtlerinde bulunan ve disiplinlerarası tasarımın tüm evrelerine temas etmeyi amaçlayan rotalar, şehrin mimari yapılarını da içine alarak tasarımın zamansızlığını gözler önüne seriyor.

Bienalin devam edeceği dört hafta boyunca Beyoğlu, Çukurcuma, Tophane, Pera, Galata, Karaköy, Nişantaşı, Sultanahmet, Kuzguncuk, Fener ve Balat bölgelerini kapsayan 6 farklı rotada yapılacak. Ayrıca Cansu Şekular rehberliğinde 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin kavramsal çerçevesine uygun bir Tematik Rota da kurgulandı. Tasarım Rotaları, Cuma ve Cumartesi günleri rehberler eşliğinde 20 Kasım’a kadar devam edecek. 

3. İstanbul Tasarım BienaliGalata Özel Rum İlköğretim Okulu'ndaki bienal sergisinden görüntü / foto: Sahir Uğur Eren

Tematik Rota // Görünen ve Görünmeyen Arasındaki Gizli Kod: Koku Rotası
Rota Günü: 13 Kasım Pazar / 05.00 -10.30 
Buluşma Noktası: Ramada Plaza İstanbul City Center Lobisi 

Kenti algılayış biçimi ve kent deneyimini üzerindeki etkisini anlamak için koku duyusunu bir pusula olarak kullanılacak. Dolapdere’deki semt pazarları, çarşılar, farklı meslek kolları etrafında kümelenen yaşam mekânları pusula olarak kullanılacak koku kodlarıyla, görünenin arkasındaki görünmeyenin insanda canlandırdığı duygu ve bireysel deneyimleri koku ile anlatılmaya çalışılacak. 

Cihangir-Çukurcuma-Tophane Rotası (Beyoğlu-1) 
Rota Günleri:
29 Ekim, 5 Kasım, 12 Kasım, 19 Kasım / 11.00 
Buluşma Noktası (her rota günü): Cihangir Akbank Şubesi (Akarsu Cad. No:53, Cihangir) 

Eski İstanbul’un, yeni tasarım alanları ile buluştuğu Cihangir-Çukurcuma-Tophane Rotası, şehrin kalbinin attığı yerde moda tasarımından, mobilya tasarımına; takıdan, çağdaş sanat galerilerine kadar farklı formlarda tasarım ve üretim alanlarını kapsıyor. 

Pera-Galata-Karaköy Rotası (Beyoğu-2)
Rota Günleri:28 Ekim, 4 Kasım, 11 Kasım, 18 Kasım/ 11.00 
Buluşma Noktası (her rota günü): Adahan Otel (General Yazgan Sok. No:14, Pera) 

Asırlık tasarım ruhunun, genç kuşak tasarımcıların enerjisiyle buluştuğu Pera-Galata-Karaköy Rotası, geleneksel tasarım ürünlerinin yanı sıra ezberleri bozarak, farklı lezzet duraklarını da tasarımın bir parçası olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. 

Nişantaşı Rotası
Rota Günleri:
28 Ekim, 4 Kasım, 11 Kasım, 18 Kasım /11.00 
Buluşma Noktası (her rota günü):Gizia Gate (Harbiye Mah. Abdi İpekçi Cad. No. 19-1, Nişantaşı) 

Geçmişten günümüze şıklığın adresi olan Nişantaşı, rotasında takı, parfüm, çanta ve mobilya tasarımcılarının üretim ve yaratım serüvenlerinin eğlenceli dünyasının kapılarını aralıyor. Nişantaşı Rotası ziyaretçilerine, lezzetli tatları ve kahve kokuları eşliğinde güzel bir tur imkânı sunuyor. 

Sultanahmet Rotası
Rota Günleri: 28 Ekim, 4 Kasım, 11 Kasım, 18 Kasım / 11.00 
Buluşma Noktası (her rota günü): Çemberlitaş Tramvay Durağı (Divanyolu Cad. Çemberlitaş) 

Tarih kokan yapıların arasında, tasarımla zanaatın buluştuğu Sultanahmet Rotası, zanaatkârların el emeklerinden, Kapalıçarşı’nın renkli dünyasına, eski İstanbul mimarisinden, çağdaş tasarım atölyelerine, geçmişin izlerini bugünün ışığında arayanlara farklı bir rota deneyimi yaşatacak. 

Kuzguncuk Rotası
Rota Günleri:28 Ekim, 4 Kasım, 11 Kasım, 18 Kasım / 11.00 
Buluşma Noktası (her rota günü): Kuzguncuk İskelesi 

Boğaziçi’nin mahalle kültürünü muhafaza eden, sakin semtleri arasında yer alan, kültürlerarası iletişimin mimaride hayat bulduğu, farklı tasarım duraklarına sahip Kuzguncuk, seramik ve cam atölyelerinin, tekstil, takı ve heykelin usta ellerde üretildiği mekânlara misafir olma fırsatını sunuyor. 

Fener-Balat Rotası
Rota Günleri: 29 Ekim, 5 Kasım, 12 Kasım, 19 Kasım / 11.00 
Buluşma Noktası (her rota günü): İETT Fener Durağı (Haliç Şair Nedim Parkı önü) 

Haliç’in kıyısında, geleneksel kent dokusunun örneği olan Fener-Balat Rotası, semtin sanat ve tasarımla evrilen çehresini gün yüzüne çıkarıyor. Rota, dini mekânlar, renkli sokaklar ve maharetli tasarımcıların yanı sıra yeni nesil tasarım dükkânları ile ziyaretçileri bir kültür mozaiğinin ortasına davet ediyor.

Tasarım Rotaları ve Tematik Rotalar'la ilgili ayrıntılı bilgileri ve yeni eklenecek rotaları bizinsanmıyız.iksv.org adresinden takip edebilirsiniz. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :