2019’un Merakla Beklenen Projeleri

mimarizm.com / 08 Ocak 2019
Zaha Hadid imzası taşıyan Pekin Havaalanı’ndan Hong Kong’daki M + Görsel Kültür Müzesi’ne, 2019’da tamamlanması planlanan en heyecan verici projeler...

Pekin Yeni Havalimanı, Çin, Zaha Hadid Architects ve ADPI

Yılın merakla beklenen en önemli projelerinden biri, Zaha Hadid’in dünyadaki en büyük yolcu terminali olarak öngördüğü yeni Pekin Havaalanını. Şehrin diğer tarafında yer alan Pekin Yeni Havalimanı'nın her yıl ortalama 45 milyon yolcu ağırlaması bekleniyor.

***

M +, Hong Kong, Herzog & de Meuron 

2019 yılında Hong Kong’ın kültür dünyası; sanat, tasarım, mimarlık ve filme adanmış yeni bir müze olan M + 'nın açılışıyla daha da renklenecek. Dünyanın en büyük görsel kültür müzelerinden biri olacağını iddia eden M +, aynı zamanda Asya'yı tasarım tarihinin merkezine koymayı hedefliyor.  

***

111 West 57th, ABD, SHoP Architects 

2019 yılında tamamlanması beklenen New York’un en etkileyici gökdeleni 111 West 57th, aynı zamanda dünyanın en sıska gökdeleni olarak tanımlandı. Manhattan'daki Billionaire's Row'da yer alan 111 West 57th, müstakbel sakinlerine Central Park ve Manhattan manzarası vaadediyor. 

***

Panda Evi, Danimarka, BIG

BIG 2019'da tamamlayacak bir dizi projeye sahip, ancak en eğlenceli olanı Kopenhag Hayvanat Bahçesi için tasarlanan yeni panda muhafazası. İçerisinde bir bambu korusu ve bir puslu orman barındıran projenin yin-yang şeklindeki planı iç ve dış mekanların birleşiminden oluşuyor. 

***

Courtyard Kindergarten, Çin, MAD 

MAD tarafından tasarlanan anaokulunun çatısı büyük renkli bir oyun alanıyla kaplanacak. Bu geniş alan çocuklara keşfetme özgürlüğü verecek – yani dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Pekin’de kolayca bulunamayan bir şeyi.

***

Tainan Axis, Tayvan, MVRDV

MVRDV'nin bu devasa projesinde; sular altında kalmış ve terk edilmiş bir alışveriş merkezinin nasıl içinde bir gezinti yeri, gölet ve kumsal bulunan modern bir parka dönüştürüldüğüne tanık olacağız. Kare kesitli sütunlar dahil olmak üzere eski beton yapının kalıntıları, alanın tarihi izleri olarak açıkta bırakılacak. 

***

Kistefos Müzesi, Norveç, BIG

Bir başka BIG  projesi olan bu bükülmüş bina, Oslo yakınlarındaki Kistefos Heykel Parkı için yeni bir sanat galerisi olarak tasarlandı. Stüdyo kurucusu Bjarke Ingels'in “içinde yaşanabilir bir köprü" olarak tanımladığı galeri nehrin üzerine inşa edilecek. 

***

Vessel, ABD, Heatherwick Studio 

154 merdivenden oluşan bu kule, Manhattan'ın Batı Yakası'ndaki Hudson Yards projesinin yeni turistik cazibe merkezi olarak görülüyor. Tasarımcısı Thomas Heatherwick, bal peteği benzeri strüktürün ziyaretçilere "birbirlerinin yeni görüşünüşlerini ve bakış açılarını" sunacağını belirtiyor. 

***

Shed, ABD, Diller Scofidio + Renfro ve Rockwell Group

Manhattan'ın Batı Yakası'na yeni eklemlenen Shed; sergiler, performanslar ve etkinlikler için genişletilebilir alanlar sunan bir kültürel mekan olarak hizmet verecek. Cedric Price'ın Eğlence Sarayı'na dayanarak, High Line'ın hemen yakınına inşa ediliyor.

***

Nhow Amsterdam RAI Hotel, Hollanda, OMA

OMA, Amsterdam'daki benzer bir projeyle popüler De Rotterdam kompleksini takip ediyor. Farklı açılarla üst üste  yerleştirilmiş üç üçgen cam kutudan oluşan Nhow Amsterdam RAI Hotel, 650 odasıyla Hollanda'nın en büyük oteli olmaya aday. 

***

Hunter's Point Kütüphanesi, ABD, Steven Holl Architects 

Bu yıl tamamlanması beklenen ve Steven Holl Architects’in sıra dışı projelerinden biri olan Queens, New York'taki bu kütüphanenin en ilgi çekici yanı, düzensiz formda büyük pencereleri. Mimar Steven Holl'e göre yapı,"kamusal alanın motoru" olarak tasarlandı.

***

Perspektivenweg, Avusturya, Snøhetta

Snøhetta, bu yıl Innsbruck çevresindeki dağlarda, yürüyüşçüler için manzara ve dinlenme alanları sunan bir dizi enstalayona imza atacak.

Bu haber Dezeen’den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :