Heatherwick New York İçin Bal Peteği Formunda Devasa Bir Heykel Tasarlıyor

Tuba Tellioğlu Şeren / 21 Eylül 2016
İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick, Manhattan’ın Batı Yakası’ndaki Hudson Yards bölgesi için bal peteği formunda, birbiriyle bağlantılı bir dizi merdivenden oluşan devasa bir strüktür tasarladığını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Heatherwick ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio “Vessel” adlı bal peteği formundaki büyük heykelin, yapım aşamasındaki bölgenin tam ortasına yerleştirileceğini halka açıkladı.

 

1930 yılında inşa edilen Rockefeller Merkezi’nden sonra 16 gökdeleniyle Hudson Yards projesi, bugüne kadar yapılmış şehrin en büyük yerleşim planı olarak gösteriliyor. 

Nelson Byrd Woltz Landscape Architects tarafından tasarlanan halk meydanı ve bahçelerin ortasına yerleştirilecek olan heykel hakkında Heatherwick “İlgi çekici birçok yapının bulunduğu bir bölgede, sadece seyredilebilecek bir yapı yerine insanların kullanabileceği, dokunabileceği ve iletişime geçebileceği bir strüktür kullanmayı tercih ettik” diyor.  

Uzun bir vazo şeklinde ve bal peteği formunda tasarlanan heykel birbirine bağlanan bir dizi metal merdivenden oluşuyor. 15 metre çapında ve 46 metre yüksekliğindeki altıgen yapı, toplam 150 merdiven, 2.500 basamak ve 80 bağlantı noktasına sahip.  

11.3 hektarlık bir alan üzerine kurulu Hudson Yards masterplanı ilk kez 2007 yılında açıklanmıştı. Masterplanda Diller Scofidio + Renfro, SOM ve KPF’nin tasarladığı binalar da yer alıyor.  

Renderlar Forbes Massie. 

Bu haber Dezeen'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :