2017 RIBA Altın Madalyası Paula Mendes da Rocha’nın

Tuba Tellioğlu Şeren / 03 Ekim 2016
Brezilya’nın yaşayan en ünlü mimarı Paulo Mendes da Rocha, 2017 RIBA Altın Madalyası'na değer görüldü.

Yaşam boyu başarıyı ödüllendirmek üzere, Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü (RIBA) tarafından, İngiltere Kraliçesi'nin onayı alınarak, her yıl düzenli olarak dağıtılan RIBA Altın Madalyası, mimarlık disiplinini uluslararası anlamda etkileyen işlere imza atan kişi veya gruplara veriliyor.

CapelaDeSpedroInteriorCcristianoMascaraCapela De Spedro / Cristiano Mascara

Paulo Mendes da Rocha​

1848 yılından beri verilen RIBA Altın Madalyasına layık görülen isimler arasında Zaha Hadid (2016), Frank Gehry (2000), Norman Foster (1983), Frank Lloyd Wright (1941) ve Sir George Gilbert Scott (1859) yer alıyor. Oscar Niemeyer (1998) ise bu ödülün sahibi olan bir diğer Brezilyalı mimar.

CasaBrutantaCannetteSpiroCasa Brutanta / Cannette Spiro

FiespFrontCnelsonKonFIESP Kültür Merkezi

Brezilya Heykel Müzesi (MuBE)

Brezilya Heykel Müzesi (MuBE)

1928 yılında Brezilya’nın Vitória şehrinde doğan Paulo Mendes da Rocha mimariye değerli katkılarıyla nedeniyle uluslararası arenada da kendini kanıtlamış önemli bir mimar. Mendes da Rocha’nın Brezilyalı Brutalist stilde tasarladığı; beton strüktürler ve sert bitişler ve kendine özgü tarzıyla öne çıkan kültür yapılarının São Paulo’nun dönüşümünde önemli rol oynadığı düşünülüyor. Bu yapılar arasında 1957 yılında tamamladığı São Paulo Atletizm Kulübü, Saint Peter Şapeli (1987), Brezilya Heykel Müzesi MuBE (1988), Patriach Plaza (1992-2002), Pinacoteca do Estado Galerisi (1993), FIESP Kültür Merkezi (1997) yer alıyor. São Paulo dışında tamamladığı önemli projelere ise Goiás’daki Serra Dourada Futbol Stadyumu (1973), Recife’deki ‘Lady of the Conception’ Şapeli (2006) ve Vitória’daki  Cais das Artes Sanat Merkezi (2008) örnek olarak gösterilebilir.

Brezilya Heykel Müzesi (MuBE)

Museu Des Coches CarmenioTeixeira

Patriach Plaza- Yan Görünüm

Patriach Plaza

Pinacoteca Estado 

PinacotecaEstadoFacadePinacoteca Estado 

Mendes da Rocha uluslararası bir üne sahip olmasına karşın kendi ülkesi dışında çok az yapı inşa etmiş. Japonya, Osaka’da inşa ettiği Expo ’70 Brezilya pavyonu ve Portekiz’deki National Coach Museum (2015) bu yapılara örnek olarak gösterilebilir. 

Paulo Mendes da Rocha daha önceki yıllarda da Mies van der Rohe Ödülü (2000), Pritzker Ödülü (2006), Venedik Bienali Altın Aslan Hayat Boyu Başarı Ödülü (2016) ve Praemium Imperiale Uluslararası Sanat Ödülü’ne (2016) layık görülmüştü.
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :