2016 Ulusal Mimarlık Ödülleri Seçici Kurulu Açıklandı

mimarizm.com / 03 Mart 2016
Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Programı 2016 Seçici Kurulu; Ercan Ağırbaş, Arman Akdoğan, Acar Avunduk, Pelin Derviş ve Cem Sorguç’tan oluşuyor.

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Programı, 2016 yılında 15. dönemini ve 30. yılını kutluyor. Son katılım tarihi 1 Nisan olan programın ödül töreni 16 Mayıs’ta Ankara’da Akün Sahnesi’nde gerçekleşecek. Dönemin Seçici Kurulu Ercan Ağırbaş, Arman Akdoğan, Acar Avunduk, Pelin Derviş ve Cem Sorguç’tan oluşuyor.

ERCAN AĞIRBAŞ 
TU Berlin, Politecnico di Milano ve ETH Zürich üniversitelerinde okuduktan sonra 1993 ETH Zürich Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1991-1995 yılları arasında Luigi Snozzi, Santiago Calatrava ve RKW ofislerinde çalıştı. 1995 yılından beri serbest mimar olarak çalışmaktadır. Almanya Çelik Ödülü, Almanya İşveren Ödülü yanı sıra Korallusviertel Toplu Konutları ile 2010 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Proje Dalı Başarı Ödülü’nün sahibidir. Uluslararası mimarlık, peyzaj, köprü ve kent tasarımı yarışmalarında 20’nin üzerinde ödül alıp çoğunu gerçekleştirdi. Şehir planlama alanına katkıları nedeniyle Almanya Mimarlar Odası’ndan “şehir plancısı” unvanını aldı. Serbest mimarlık çalışmaları dışında Bochum ve Düsseldorf üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Son dönemde RWTH Aachen bünyesinde doçent olarak lisansüstü öğrencileri ile çalışmaktadır. 2013’ten beri Wuppertal Belediyesi‘nin Estetik Komisyonu’nda görev almaktadır. 1970 yılında çocuk yaşında ailesi ile Almanya’ya göç eden mimar, 1995’ten bu yana sanat, mimarlık ve mühendislik arasındaki bağlantıları “ölçmeye” devam etmektedir.

ARMAN AKDOĞAN
Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü 1999 yılında bitirdi. 2000 yılında Berlage Institiute’de başladığı yüksek lisans eğitimini, 2003 yılında Rotterdam’da kent içerisindeki mevcut ticari dokunun göçmen kitlesiyle ilişkileri ve gelişimlerine ait projeler üretmek üzerine geliştirdiği tezi ile tamamladı. Berlage’den mezuniyetin ardından 2003-2006 yılları arasında Rotterdam bazlı West 8’de kurucu ortak Adriaan Geuze ile mimarlık ve kent planlaması üzerine tasarımcı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Bu dönemde birçok mimarlık ve kent planlama projesinde yer aldı. En önemli projesi, yarışma ile elde edilmiş olan ve 2004 yılında inşa sürecinin başlamasıyla tasarıma yaptığı katkılarla Rotterdam Merkez İstasyonu’dur. 2006 yılında aldığı davet üzerine OMA’da Rem Koolhaas ile çalıştı. 2006 yılının sonunda Felix Madrazo ile birlikte kişisel olarak girdikleri İspanya Toplu Konut Uluslararası Yarışması’nı kazandı. Bu yarışmanın kazandırdığı ivme ile Felix Madrazo ile birlikte Rotterdam’da IND’yi [Inter. National. Design] kurdu. 2009 yılından sonra IND [İstanbul] Ofisi’ni açtı. Türkiye’de VKF Özel Koç İlköğretim Okulu Kampüsü Kapalı Yüzme Havuzu ile 2012 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Dalı Başarı Ödülü’ne değer görüldü. IND ile birlikte Bakü, Bursa, İstanbul’da kent planlama projeleri hazırladı. 2016 yılında Stephano Boeri ile birlikte Arnavutluk  Tiran’ın stratejik vizyon master planı ve genişleme modeli üzerinde çalışmaktadır.

ACAR AVUNDUK
1977 yılında DGSA Yüksek Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 1977-1978 yılları arasında serbest mimarlık bürolarında (Birleşmiş Mimarlar, Aydın Boysan) çalışmalarını sürdürdü. 1978-1985 yılları arasında Kültür Bakanlığı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde çalıştı. 1985-1991 serbest mimarlık (AA/SA olarak Y. Mimar Serhat Atamert ile birlikte) hizmetlerini sürdürdü. 1991’den beri kurucusu olduğu Avunduk Mimarlık Bürosu’nda özellikle koruma, anıt-bakım, yeniden işlevlendirme ve mimari tasarım alanında çalışmaktadır. İstanbul Yeniköy Sait Halim Paşa Yalısı projesi, proje ve uygulama olarak 1998 ve 2002 yıllarında Ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında ödül adayı olurken, İstanbul Hazine-i Evrak Binası ile 2008 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı / Koruma-Yaşatma Başarı Ödülü'ne değer görüldü. Üsküdar Selimiye Camisi ise Kültür ve Turizm Bakanlığı 2. Koruma Ödülleri kapsamında teşvik ödülü kazandı. Yayımlanmış çok sayıda makalesi ve mesleki sunumları mevcuttur. 

PELİN DERVİŞ
1967 yılı Ankara doğumludur. Bağımsız editör ve küratör olarak İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. İTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu; yüksek lisans öğrenimini aynı üniversitenin Mimarlık Tarihi Bölümü’nde tamamladı. 1996 yılında Tarih Vakfı tarafından Darphane-i Amire binasında gerçekleştirilen “Dünya Kenti İstanbul” sergisinin koordinasyonunda görev aldı. Kent morfolojisinden nesne tasarımına farklı içerik ve boyutlarda projeler ürettiği ofisinde 14 yıl çalıştıktan sonra mesleğinin kültürel üretim boyutuna odaklandı. 2005-10 yılları arasında yöneticiliğini üstlendiği Garanti Galeri’de kimisi yurtdışında gerçekleşen pek çok sergi projesinin koordinasyonunu ya da küratörlüğünü yaptı. Bu dönemde katkıda bulunduğu yayınlar arasında İstanbullaşmak (ed.), Mapping Istanbul (ed.), Tracing Istanbul [from the air], İstanbul para-doksa: Kent ve Mimarlık Üzerine Konuşmalar (ed.), Made in Şişhane: İstanbul, Küçük Üretim ve Tasarım Üzerine (ed.) isimli kitaplar yer alır. 2010 yılından bu yana çalışmalarını bağımsız olarak sürdüren mimarın işbirliği yaptığı kurumlar arasında SALT, VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği,  İstanbul Modern yer alır. Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde, Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Places of Memory (Hafıza Mekanları) başlıklı projenin koordinatörü olarak çalıştı ve sergiyle aynı adı taşıyan kitabın editörlüğünü üstlendi. Atipik Bir Mimarlık Pratiği Olarak DS: Kır Resminden Peyzaja | Belgelemeden Korumaya isimli kitabı YEM Yayın’dan yayımlandı. Ortağı olduğu Müşterek Yapım adlı şirket bünyesinde sürdüğü çalışmalar kapsamında video prodüksiyonları gerçekleştirmektedir. Türkiye’deki modern mimarlık üretiminin belgelenmesi ve İstanbul odaklı güncel kentsel konular özel ilgi alanlarıdır.

CEM SORGUÇ  
1968 yılında doğdu. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde başladığı mimarlık eğitimini 1993 yılında tamamladı.1987-1992 yılları arası yarı zamanlı, 1992-2000 yılları arası ise tam zamanlı olarak proje ve şantiye mimarlığı yaptı. 2000 yılından beri kurucusu olduğu CM Mimarlık Ltd. bünyesinde mimarlık yapıyor. Mimarlar Odası 23939 no’lu üyesi ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) üyesidir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi mimari proje atölyelerinde davetli öğretim görevlisidir. NoXX Binası ile 2014 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Dalı Başarı Ödülü’nün sahibidir. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :