2016'da Tasarım Dünyasını Neler Bekliyor?

mimarizm.com / 06 Ocak 2016
Marka oluşturma ve geliştirme, iç mekan tasarımı, iletişim tasarımı alanlarında multidisipliner hizmet veren Karbon Görsel İletişim ve Mimarlık Hizmetleri’nin kurucularından Selen Selviler Özüekren, 2016 yılının tasarım trendlerini aktardı.

Canlı ama sakinlik veren renkler ön planda
Neşeli ve enerji veren renkler mobilyadan duvar renklerine halıdan dekoratif aksesuarlara kadar geniş bir alanda karşımıza çıkıyor. Hayatımızı yönlendiren teknolojinin aksine sakinlik arayışımızı tamamlayan renkler tercih ediliyor. 

Tasarımlarda baskın tarzlar yer alıyor
Bir yandan sakinlik sağlayan renkler tercih edilirken diğer yandan cesur renk kullanımları ile karşılaşıyoruz. Cesareti vurgulayan renkler baskın bir ifade ile birleşerek olgun ve tok bir görüntüyle tasarımlarda yerlerini alıyor. Matisse ve Picasso’nun renklerinin kombinasyonu gibi düşünebiliriz.

Bu yıl 80’ler ve 90’lar çok moda
Bu yıl Retro trend konumunu koruyor. Sadece moda olduğu dönemler değişiyor. 60’lar ve 70’lerden ziyade 80’ler ve 90’ların hareketlerine, ışıltısına, geometrik vurgusuna ve ifade tarzına dönüş var.

Özel üretim ürünler dikkat çekmeye devam ediyor
El yapımı ürünler son yıllarda çok tercih ediliyor. Bu durum mobilyadan, aydınlatmaya kadar geniş bir yelpazeye yansıyor. Hatta ürün ambalajlarında da bu yaklaşım devam ediyor.

Geometrik desenler ile illüzyona hazır olun
Geometrik desenler ve soyut çizgiler, tüketicinin dikkatini maksimum çekebilmek için illüzyona varan düzeyde kullanılıyor. 2016, markaların kendilerini illüstratif otantik bir grafik dil ile farklılaştıracağı bir yıl olacak. İllüzyon yaratan markalar, tüketicilerin olmak istedikleri gibi hissettirmeye özen gösterecek.

Doğal ürünler revaçta
Son dönemlerde doğaya dönüş gibi doğal ürünlere olan talep de artıyor. İçeriğinde doğal maddelerin kullanıldığı mobilyalar, ev aksesuarları bu yıl da etkisini devam ettirecek. 

Mekanik aydınlatmalar ile fark yaratın
Duvarlarda sakin ve canlı renkler tercih edilirken mekanik aydınlatma veya orta sehpalar mekanlara farklı bir hava katacak. Özellikle metal veya metalik renkler bu yıl aydınlatmalar da tercih edecek. 

***

Karbon Hakkında
2005 yılından beri firmalara marka oluşturma ve geliştirme, iç mekan tasarımı, iletişim tasarımı alanlarında multidisipliner danışmanlık hizmeti vermektedir. Beyaz Fırın, Emek Pastanesi, Melod, Çikolata, Plus Kitchen, Centrum Toplantı Hizmetleri, Tay Mum ve benzeri birçok firmaya danışmanlık yapmaktadır.

Selen Selviler Özüekren, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden 1999’da mezun oldu. Mezuniyetin ardından Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde çalışmaya başladı. Bölümün sektöre yönelik profesyonel tasarım hizmeti veren ekibinde proje koordinatörü olarak çalıştı. 2000 yılında araştırma görevlisi oldu. Yüksek lisans eğitimini Görsel İletişim Tasarımı alanında tamamladı. 2005’te kurucusu olduğu Karbon’da tasarım danışmanı olarak çalışmalarına devam ediyor.

Akgün Özüekren, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık okudu. Mezuniyetinden önce katıldığı Kovuk İnşaat’ta, Mimar Yalçın Özüekren ile 10 yıl boyunca çalıştı. Ispartakule (İstanbul), Kazablanka (Fas) ve Struga (Makedonya) Konut Yerleşmesi projeleri ile Kentsel Planlama ölçeğinden konut iç planlamasına kadar genişleyen bir perspektifte tasarım süreçlerine katkıda bulundu. Sultanahmet Cezaevi’nin Four Seasons Oteli’ne dönüştürüldüğü restorasyon projesinde çalıştı. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2007’den beridir Karbon’da mimar ve tasarım danışmanı olarak çalışmalarını sürdürüyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :