"Güç Artık Bireyde Çünkü Kentler Daha Şeffaf!"

Burçin YILMAZ / 14 Şubat 2013

"Kentlerin Geleceği: Radikal Değişiklikler" başlıklı etkinlikte sunum yapmak üzere 12 Şubat akşamı Yapı-Endüstri Merkezi'ne (YEM) konuk olan Studio Zeitgeist'in kurucusu, gazeteci-yazar Farid Tabarki ile kentlerin geleceği üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.


Gelecekte kentleri mevcut sistemden farklı olarak ne gibi değişiklikler bekliyor?


Bizler şu anda kent yaşamında merkezi sisteme bağımlıyız. Elektrik enerjisine veya fabrikalara ihtiyacımız var; çalışmak için ofis binalarımıza gidiyoruz. Benim olması gerektiğini söylediğim radikal değişim ise; "decentralization" yani "merkezden yönetilmeme". Çatılarımıza koyduğumuz güneş panelleriyle kendi enerjimizi üretebilir ve üretici biz oluruz; böylelikle bir enerji merkezine ihtiyacımız kalmaz. Ya da bireysel olarak yapacağımız tarım sayesinde kendi yiyeceğimizi üretmeye başlayabiliriz.

İnternet ve yeni teknolojilerle artık büyük ofis binalarına gitmemize gerek kalmayabilir, evden çalışabiliriz; yani şehir bizim için çok daha farklı bir yere dönüşüp kendi kendine yeten bir hale gelebilir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bunların hepsi gerçekleşecek. Mevcut sistemle karşılaştırılırsa pek çok şeyi merkezi sistem olmadan kendimiz halledebiliyor olacağız.


Kendinizi sosyal girişimci olarak tanımlıyorsunuz. Peki genç bir sosyal  girişimci kentlerin geleceği için neler yapabilir?
 

Bununla ilgili en ilginç örneklerden biri, www.airbnb.com internet sitesi. Eğer bir apartman daireniz varsa bu internet sitesi aracılığıyla onu kiraya verebiliyorsunuz. Dünya üzerindeki herhangi bir yerden herhangi bir kişi sizin evinizi kiralayabiliyor. Eskiden böyle bir şey yoktu ve yabancı bir şehre gittiğinizde mutlaka otel odası kiralamak zorundaydınız. Ama şimdi şehirdeki her ev potansiyel bir otel odası. Bunu birisi düşündü, "neden olmasın" dedi, "bundan para kazanabilir miyim" dedi ve yaptı. Bu çok güzel ve başarılı bir girişimcilik örneği. Bu internet sitesi sayesinde seyahat endüstrisinin girdileri tamamen yeniden tanımlanıyor.

Enerji üretimi konusunda da durum böyle. Teknisyen olmadığım için belki kendi başıma evimin çatısına güneş panellerini yerleştiremem. Ama bu konuda hizmet veren bazı firmalar ile bir anlaşma yapılabilir. Bunun gibi daha pek çok seçenek oluşturulabilir. Böylece bireysel enerji elde etme ve tüketme yöntemim tamamen değişerek gelecek için katkı sağlayabilirim.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :