Düşlerinle Şehrine "Renk" Ver

Ayşe TAŞPINAR / 08 Haziran 2015
Şehrine Ses Ver ekibi, Düşle Beşiktaş Gençlik Festivali için hazırladığı renkli anket aracılığıyla farklı kesimlerin şehri nasıl kullandığını eğlenceli bir yolla kayıt altına aldı.

Şehrine Ses Ver ekibi, Düşle Beşiktaş Gençlik Festivali için hazırladığı renkli anket aracılığıyla farklı kesimlerin şehri nasıl kullandığını eğlenceli bir yolla kayıt altına aldı...

Şehrine Ses Ver, kentte ortak üretim kültürünü oluşturan ve yaygınlaştıran bir sosyal tasarım girişimi. 16-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında naif ve romantik bir çağrıyla yola çıktığımız "Düşlerinle Gel" etkileşimli panosu Beşiktaş'ta büyük ilgi duydu. Pano, çeşitli insanların fikirleri ve renkleri ile kendine bir yaşama alanı inşa etti.

Düşle Beşiktaş Gençlik Festivali için ekibimizce tasarlanan pano, Beşiktaş merkezindeki Demokrasi Meydanı'nda, semt hakkındaki fikirlerinizi, yaşınıza göre seçtiğiniz renkli iplerle işlediğiniz büyük, renkli bir haritaya dönüştü. Her günün sonunda panoya işlenen ipleri titizlikle tek tek saydık ve fikirlerinizi kayda geçirdik.

Festivaldeki üç günlük etkinliğimiz boyunca, hem kentimizi paylaştığımız kişilere ve kendimize dair birçok şey öğrendik, hem de çok keyifli vakit geçirdik. Yaptığımız renkli anket aracılığıyla çeşitli bakış açılarından kimselerin şehri nasıl kullandıklarını, ilişkinliklerini (aidiyetlerini) ve memnuniyet durumlarını kaydetme fırsatı yakaladık.

Etkileşimli (interaktif) haritalama yöntemi ile oluşturduğumuz panomuzu hazırlarken son derece heyecanlıydık. Kasım ayında gerçekleştirdiğimiz "Yavaşla ve Keşfet" kent atölyelerinden birikimlerimizi de yansıttığımız sorulara ve cevaplara gelecek tepkileri merak ediyorduk. Acaba insanlar bu yöntemi nasıl karşılayacaklardı? Sokakta gördükleri diğer anketler gibi bizi de geri çevirirler mi diye biraz çekincemiz vardı açıkçası. Sonuç olarak üç gün boyunca Beşiktaş Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde panomuz büyük ilgi gördü!

Özellikle gençlerin yoğun katılım gösterdiği panomuza (bakınız mavi renklerin çokluğu), çocukların (7-12 yaş arası) da en az büyükler kadar ilgili olduğunu ve soruları bir yetişkin ciddiyetiyle cevapladıklarını gördük. Kimisinin boyu erişmeyince birlikte doladık ipleri… Yaşlıların çevrelerine ne kadar hassas ve duyarlı olduğunu, kentin gelişimine ne kadar yalın bir gözlemle dahil olduklarını keşfettik.

Her günün sonunda yaşlara göre sarılan ipleri tek tek sayarak toplarken, insanlar büyük merakla beklediler. Akşamları kuyruk oluşturup yapmaya devam ettiler. Biz de bu ilgi karşılığında panomuzu gece yaşamına da dahil ettik. Sabah bir geldik ki, onlarca insan kendi kendine iplerini örmüş, anketini doldurmuş. Panoya zerre kadar zarar verilmemiş, ipler ve hatta makas bile yerli yerinde! Sabah gördüğümüz bu görüntü muhteşemdi!

Öğrendik ki; her yaştan ve her kesimden insanın şehir ve ilişkinlikleri hakkında konuşacakları, aktaracakları varmış. Yeter ki aktarım şekilleri keyifli ve güvenilir bir hale getirilsin... Sokakta yaşayanların panoyu sahiplenmesi, katılım göstermesi ve ilgi ile takip etmesi de bir diğer mutluluk verici gözlemimizdi. Bizler kendi dünyamızda sonu gelmeyen gündelik koşuşturmanıza saplanıp kalmışken, sokak ışıklarının rahatsız ediciliği gibi şehre ve hayata dair hiç farketmediğiniz gerçeklikleri bizimle paylaştılar.

Festival bitiminden sonra panomuz taşınmak üzere konacağı araca sığmadı, sığamadı, sığmak istemedi. Düşlerinle Gel panomuz meydanda kendi yaşamını kurdu ve devam ettiriyor. Bundan sonrasında yerel yönetim yetkililerinin de ilgisi olur ise analiz çalışmaları mevcut.

Rengarenk bir şekilde Beşiktaş'ta hayalini kurduğumuz geleceğin yolunu çizmemize yardımcı oldukları için tüm katılımcılarımıza ve panoyu yaşatanlara teşekkür ediyoruz.

Pano kurgu ve tasarım:
Merve Akdağ Öner, Sevcan Alkan, Yasemin Altunbulak

Sonuç yazısı ve kayıtlar:
Ayşe Taşpınar

Çalışmaya katkıda bulunanlar:
Yeşim Us, F. Yaren Akyürek, Didem Toy, Tuğba Ünal, Ertunç Öner

Etkinliğin gerçekleşmesinde pay sahibi olan Beşiktaş Belediye Başkanı ve çalışanlarına, her türlü katkıyı paylaşan Sosyal Kuluçka Merkezi'ne teşekkür ederiz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :