Gensler'in 'İstanbul Finans Merkezi' Master Planı Onaylandı

mimarizm.com / 17 Mayıs 2012
'İstanbul Finans Merkezi' için Gensler tarafından hazırlanan master plan onaylandı. Merkezin kurulacağı 690 bin metrekarelik arazi, Boğaz'ın Anadolu yakasındaki stratejik yerleşimiyle Türkiye'nin ekonomik kapasitesinin belirgin şekilde genişlemesini sağlama ve dünya ticaretinin güçlü bir ekonomik dinamosu olarak Türkiye'nin lider konumunu bir kez daha vurgulama iddiasını taşıyor. Gensler'den yapılan yazılı açıklamaya göre kurulacak yeni finans merkezi, İstanbul'un bölgesel bir ticaret ve iş merkezi olarak tarihsel rolünü pekiştirmeyi amaçlıyor.Gensler'in Londra ve Los Angeles merkezli planlama ekibinin Emlak Konut için geliştirdiği vizyonun esin kaynağı ise Topkapı Sarayı. Özgüven Mimarlık ve İnşaat ile İmar Planlama ve Proje Danışmanlığı Ltd. Şti'nin yerel mimar ve planlayıcılarla birlikte çalışarak geliştirdikleri konsept, duvarlarla bölünmüş sıra sütunlu avluları ve açık alanları ile eski İstanbul'a atıflarda bulunuyor. Avluları birbirine bağlayan ardışık kapılar, bir yandan güvenliğin altını çizen bir yandan da topluluk hissini pekiştiren, hem şık hem de güvenli bir mimari altyapı sağlıyor. İstanbul'un tarihi silüeti ve yeni finans merkezi binalarının uzaktan görünümü arasındaki simetri, İstanbul'a 21. yüzyılın Türkiye'sini işaret eden kendine has mimari bir ufuk kazandıracak.Ian Mulcahey: Bölgenin zengin tarihine ve kültürüne saygı gösterdik

"Bölgenin zengin tarihine ve kültürüne saygı gösterdik" diyen Gensler Londra ofisi Planlama ve Kentsel Tasarım Müdürü Ian Mulcahey, Uluslararası Finans Merkezi deneyimlerinden öğrendiklerini, mevcut ulaşım yollarının çevresine inşaat yapmak, yakınlığı ve manzarayı mümkün olan en iyi şekilde ayarlamak, dinamik açık alanlar yaratmak gibi planlama, tasarım ve sürdürülebilirlik konusundaki en iyi uygulamalarla biraraya getirdiklerini söyledi.

Başlangıçta sadece ofis kullanımına ilişkin bir proje hazırlamak üzere görevlendirilmiş olmasına rağmen Gensler, ana planı canlı bir finans ortamının enerjisini yansıtacak ve farklı kullanımları da içine alacak şekilde genişletti. Yeni toplu taşıma hatları, ulaşım bağlantıları ve alışveriş noktalarının eklenmesiyle birlikte proje, hem yer altından hem de yer üstünden birbirine bağlandı. Yeni şantiyede, ofis, mağaza, konut amaçlı apartman daireleri, 2.000 kişi kapasiteli konferans salonu, 300 odalı bir otel, 2 cami, bir okul ve kreş bulunacak. Ayrıca polis ve itfaiye gibi kamu hizmetleri binaları da yapılacak.

İstanbul'un iki önemli ana planlama projesinde 'Gensler' imzası var

Bölgede öncülüğünü yaptığı diğer imar projesi City of Seven Gardens İstanbul Tema Parkı'yla birlikte Gensler, İstanbul'un en büyük şehir planlama projelerinden ikisini gerçekleştiriyor. İstanbul Tema Parkı, konut amaçlı tesisler, bir AVM, bir fuar merkezi, 400 bin metrekare açık alan, park ve projenin merkezinde bir eğlence ve dinlence ortamı sunan bölgenin ilk tema parkının yer aldığı bir master plan. Atatürk Havalimanı'nın hemen kuzeyinde gerçekleştirilen projede, İstanbul 2015'e yetişecek yaklaşık 200 bin metrekareye yayılmış bir kapalı sergi alanı da yer alıyor. Bu sergi alanı, Expo planlayıcılarına ve ziyaretçilerine yepyeni seçenekler sunarak, bölgeye ekonomik anlamda önemli fırsatlar kazandıracak. Sergi alanının yenilikçi tasarımı, Anadolu'da yan yana dizili tarlaları birbirine bağlayan köy yollarını andıracak şekilde merkezi bir koridorda birleşen sergi alanlarından oluşuyor.

Gensler'in Karma Kullanım ve Eğlence Uygulamaları Müdürü Marty Borko, proje için şunları söyledi:

"Türkiye dünya ekonomisinde bir lider olarak yeniden uyanıyor. Ayrıca İstanbul'un benzersiz tarihi mirasına sıkı sıkı bağlı kalmak konusunda da derin bir isteklilik görülüyor. Bizim bu kültürel içeriğe ve karmaşık ve katmanlı bir geçmişe sahip bir toplumun kendine has taleplerine gösterdiğimiz saygı Gensler'in Türkiye vizyonuna katkıda bulunmasını ve bu önemli bölgenin geleceğine olumlu bir etki yapmasını olanaklı kılıyor".

Gensler'in bazı referansları

Dubai International Financial Centre, Dubai
King Abdullah Financial District, Riyad
Iskander International Financial District, Johor
Baku Financial District, Azerbaycan
St Petersburg Vasielvskiy Island, Rusya
Abu Dhabi Financial Centre, Abu Dabi


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :