"Galiba Mimarın 'Mimar' gibi Gezmemesi Gerekiyor"

yapi.com.tr/Mesut Tufan / 21 Temmuz 2010
Foto: Schouwburgplein, West 8

MesutT: Kente dair disiplinler arası bir okumadan bahsediyoruz. Katılımcı profilinin de bu doğrultuda çeşitlenmesi gibi bir isteğiniz var mı?

Çok isterim, ama henüz olmadı. Mesleğin içinde öğrencisinden akademisyenine, profesyoneline bir çeşitlilik var, ama henüz daha işin başındayız. Geçen yıl beklediğimiz kontenjanın biraz altında kalmıştık, ama bu yıl bir süre sonra kayıtları durdurmak zorunda kaldık. Gezilerde belirli bir sayıyı aşamayacağınız çok net; maksimum 35 kişi olabilir. Katılımcılar şu an mimarlar ya da kent planlamacılar düzeyinde. Ama pekala bir sosyolog ya da sanatçı da olabilir, çünkü  örneğin Londra'da ‘estate'lerin üretim sürecinde kraldan arazi sahibine, yükleniciye kadar birçok sosyo ekonomik olgu var. Bu, mimar olmayan pek çok kişinin de ilgisini çekebilecek bir alt yapı.

MesutT: Bu geziler, başka formatlarda yan ürünlerle zenginleştirilip katılamayanların da kullanımına açılabilir mi?

Mekanar'ın alt başlığı, ‘mimarlar için disiplinler arası bilgi alanı". Geziler, doğal olarak belirli bir kontenjanla sınırlı. Gerçekten iyi bir şey yaptığımıza inanıyorum. Gezi öncesinde, o kente bir ya da iki kez muhakkak gidiliyor, literatür araştırılıyor, oradaki üniversiteler, kurumlar ve ofislerle temasa geçiliyor . Gezi bir hafta sürüyor, ama hazırlığı en az bir sene öncesinden başlıyor. Bu yoğun çalışmanın 35 kişiyle sınırlı kalmaması lazım. Mekanar'ın imkanlarını bu anlamda değerlendiriyoruz. Amsterdam gezisiyle ilgili yazılar yayınlandı, Londra gezisiyle ilgili olanlarsa hazırlanıyor. Ama yeterli değil. Bunu nasıl çoğaltabileceğimizi ben de düşünüyorum. Bunun bir yolu, bir rehber kitap olabilir. Mimarlık rehberleri genelde kent üzerine genel bir yorum yapıp, tek tek yapılara yoğunlaşıyorlar. Başından beri konuştuğumuz olguların da yansıyabileceği, gündelik yaşama dair ipuçları da olan, sadece gezerken yanınızda bulunduracağınız değil ama kütüphanenize de koyabileceğiniz bir kitap- rehber üzerine çalışıyoruz.. 

Beni daha da heyecanlandıran kısmıysa, dört yıldır vermekte olduğum ders. Gezilerle benim de kente bakışım değişiyor. Bir akademisyen olarak buradan yola çıkan bir kitap yazmak ilginç ve çok faydalı olacaktır.


Foto: Wozoco Building, MVRDV

MesutT: Organizasyonun mutfağında kimler var?

Hem Mekanar ekibinden hem de deneyimlerinden, bilgilerinden yararlanabileceğimiz dışarıdan kişiler olabiliyor. Örneğin gezinin ikinci danışmanı İlke Tekin altı ay önce Erasmus programıyla zaten İngiltere'deydi; o açıdan bizim için çok çok faydalı oldu. Sait Ali Köknar zaten oradaydı. Gittiğimiz yerlerde muhakkak birileri oluyor ve bize katılıyorlar. Londra gezisi, daha çok benim ve İlke'nin kurduğu bir yapıydı. Daha önce Londra'da bulunmuştum ama sonuçta orada yaşamak farklı bir şey. Bu anlamda İlke'nin  ve Sait Ali'nin katkıları çok önemliydi.

Geziler her zaman benim ya da bu ekip üzerinden kurulacak diye bir şey söz konusu değil. Özellikle ölçeği Avrupa'nın dışına çıkardığımızda, bu konuda bir takım eş danışmanlar, yardımcılar, oralarda yaşamış ve tam da bizim baktığımız gibi bakan insanlar da kurgunun bir parçası olacaklar. Çünkü bu, tek bir insan işi değil.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :