Mekanar Mimarlık Gezileri 2011'de Paris'in Yolunu Tutuyor

mimarizm.com / 14 Nisan 2011
Mekanar Mimarlık Gezileri 2011'de Paris'in Yolunu Tutuyor

Mekanar Mekan Araştırmaları, kuruluşunun ikinci yılında Paris'in yolunu tutuyor. Mimarizm'in duyuru sponsorluğunda, 29 Haziran - 5 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Paris Mimarlık Gezisi'ne başvurular, 25 Mayıs gününe kadar uzatıldı.

Kent modernleşmesi denildiğinde akla gelen ilk kent olan Paris'i, "Mekanar Mimarlık Gezileri" için ilginç kılanın, Londra ile kurduğu diyalektik ilişki olduğu vurgulanıyor ve Paris kent okumasının, geçen yıl yapılan Mekanar Londra gezisi üzerinden ele alınacağı not düşülüyor. 

Pek çok eski ve çağdaş mimarlık ürününün yerinde inceleneceği gezi, çeşitli kurum ziyaretleri ve seminerler ile zenginleştirilecek.Gezi Programı

29 Haziran Çarşamba
Pavillon de l'Arsenal'de bulunan kent ve mimarlık sergisinin görülmesi ve Paris üzerine seminer. Ardından kentin ilk meydanı olan Place des Vosges, Opera Bastille ve kente çağdaş müdahale bölgelerinden biri olan Viaduc des Arts bölgesinin gezilmesi.

30 Haziran Perşembe
Paris Kent Üniversitesi'nin ve kampus içinde bulunan Le Corbusier'in Maison du Bresil ve Fondation Suisse'in gezilmesi. Ardından Sen Nehri kıyısında son yıllarda şekillenen ZAC Paris Rive Gauche bölgesinin gezilmesi.

1 Temmuz Cuma
Bir açık hava mimarlık müzesi görünümündeki Parc de la Villette'nin gezilmesi. Ardından kentin finans merkezi La Defense bölgesinin gezilmesi ve bu bölgeyi eski kente bağlayan Champs Elysees boyunca, Charles de Gaulle Etoile anıtından başlayarak yürünmesi.

2 Temmuz Cumartesi
Kent merkezindeki Pompidou, Louvre, D'Orsay, Quai Branly (non-Western Art) gibi çağdaş müze yapılarını ziyaret. Cite de l'Architecture içinde bulunan modern mimarlık sergisinin gezilmesi.

3 Temmuz Pazar
ZAC Paris Rive Gauche bölgesinin karşı kıyısında bulunan çağdaş konut bölgesi ZAC de Bercy bölgesinin gezilmesi.

4 Temmuz Pazartesi
Le Corbusier'in en önemli yapılarından biri olan Villa Savoye'nin ziyaret edilmesi. Ardından kent içindeki Doğa Tarih Müzesi, Arap Enstitüsü, Notre Dame Katedrali gibi önemli yapıların gezilmesi.

5 Temmuz Salı
Boş gün ve akşam İstanbul'a dönüş


Katılım Bilgileri ve Gezi Ücreti

Tarih: 29 Haziran – 5 Temmuz (6 gece 7 gün )
Kontenjan: 35 kişi
Başvuru tarihleri: 4 Nisan – 25 Mayıs

Gezi ücreti:
Tek kişilik oda fiyatı 1450 euro
Çift kişilik oda da tek kişi fiyatı 1250 euro

Fiyata dahil olan servisler:
İstanbul – Paris – İstanbul Türk Hava Yolları ile uçuş bileti (Gidiş TK 1823 sefer sayılı uçak ile 10:20'de; dönüş TK 1824 sefer sayılı uçak ile 14:30'da)
3 yıldızlı otelde 6 gece konaklama ve kahvaltı
Havalimanı – otel - havalimanı transferleri
Schengen vize bedeli (100 euro)
Zorunlu seyahat sigortası (10 euro)
Yurt dışı çıkış fonu ücreti (7.5 euro)

Not: Vize işlemleri Pronto Tur tarafından yapılacaktır.

Fiyata dahil olmayan servisler:
Anadolu şehirlerinden geziye katılacak kişilerin İstanbul'a ulaşımı
Otellerde yapılacak extra harcamalar (minibar, telefon, kuru temizleme gibi)
Öğle ve akşam yemekleri
Toplu taşıma araç ücretleri
Müze ve benzeri giriş ücretleri
Uçaklarda fazla bagaj ücreti


Gezi Danışmanı Hakkında
Hakkı Yırtıcı: İTÜ Mimarlık Bölümü'nden 1992 yılında mezun oldu. Yüksek lisans (1996) ve doktora (2004) çalışmasını yine aynı üniversitede tamamladı. "Çağdaş Kapitalizmin Mekansal Örgütlenmesi" isimli kitabı 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basıldı. Halen İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi olup; burada mimari proje, kent modernleşmesi, sinema ve mimarlık derslerini vermektedir. Hakkı Yırtıcı'nın çeşitli proje, yarışma ve editörlük çalışmaları, yurtiçi ve dışı sergi ve atölye düzenleyicilik faaliyetleri bulunmaktadır.

Kayıt işlemleri ve gezi hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :