Fatih Belediyesi'nden Sulukule Çocuk Atölyesi'ne Yıkım Emri

mimarizm.com / 26 Ocak 2009


Fatih Belediyesi Sulukule Çocuk Atölyesi'nin yıkımı yönünde karar vermesinin üzerine, ilkinde gönüllülerin karşı çıkmasıyla, ikincisinde ise çocukların darbukalı protestosuyla karşılaşan yıkım ekipleri, atölyeyi yıktı.

Belediye Sulukulelilerin, tüm yıkımlar tamamlanana kadar atölyenin ayakta tutulması yönündeki talebinin uygulanacağına dair prebsip sözü vermişti.


Çocuk Atölyesi


Çocuk Atölyesi 2006'nın mart ayından bu yana, yıkım alanında yaşayan çocuklarla, okuma yazmadan, resim, darbuka kurslarına, sirk çalışmalarından, tiyatro oyunu sahnelemeye  kadar çeşitli alanlarda eğitim buluşmaları düzenlemekte olan gönüllü bir oluşum. 
 
Sulukule 2007 yılından bu yana Fatih Belediyesi ve TOKİ işbirliğince hazırlanan dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen yıkımlara sahne oluyor. Proje, tarihi Roman mahallesinin ortadan kadırılıp yerine taklit sivil Osmanlı ve Türk mimarisi örneği villalar,  bir  otel ve bir alışveriş merkezinin de bulunduğu yeni bir alanının inşa edilmesini öngörüyor. Belediyenin projesine karşı çıkan sivil mücadele 2006 yılından bu yana devam ediyor, ancak günümüze değin proje alanındaki 500'ü aşkın binanın yaklaşık 150'si yıkılmış durumda. Yaklaşık 5000 kişi zorunlu yer değiştirmeye maruz kaldı.
İlişkili Haberler
"Sulukule Yenileme Projesi'ne Hayır!"
İlişkili Haberler
Sulukule için hala bir umut olabilir mi?
İlişkili Haberler
Yenileme Projesinin Mimarları Projeyi Anlatıyor
İlişkili Haberler
"En çok İstanbulludan bile daha çok İstanbulluyuz"
İlişkili Haberler
İstanbul Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı Avukat Ömer Aykul ile Sulukule'deki "hukuk" üzerine
İlişkili Haberler
Dünya üzerindeki en eski roman yerleşimi; Sulukule
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :