Farklı Ölçeklerde "Sürdürülebilirlik"

mimarizm.com / 05 Nisan 2013

"I Make Rotterdam" / Luchtsingel (Rotterdam'ı Planlıyorum)

Bir köprü inşa ediyoruz ve yardımınıza ihtiyacımız var!


  Pompenburg Park

Kitle fonlamasına dayalı bir planlama inisiyatifi olan ‘I Make Rotterdam', 5. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali (IABR) kapsamında ZUS'un girişimiyle başlatıldı. İnisiyatif, kriz sonrası ekonomik ortamında, kentsel nitelik yaratmak için yeni bir yol çiziyor.

İnternet ve dijital uygulamalar vasıtasıyla kentlilere; küçük ölçekli, bürokrasi içermeyen, düşük bütçeli her türlü özel kalkınma imkanının sunulması planlanıyor. I Make Rotterdam projesinin, önümüzdeki yıllarda, mevcut piyasa ekonomisi koşullarında başarısızlığa uğradığı kanıtlanan geleneksel gelişim stratejilerinin yerine, geniş ölçekli kentsel planlamaya çağdaş bir alternatif olarak geliştirilmesi öngörülüyor.


Bu uzun vadeli projenin ilk adımı olarak 2012'nin Nisan ayında hayata geçirilen 350 m uzunluğundaki Luchtsingel yaya köprüsü, Rotterdam kent merkezi ile Hofbogen'i yeniden birbirine bağladı. Önceleri pek çok geçim kaynağına sahip olan Hofplein bölgesi, bugün arabalarla kuşatılmış ve kamusal alanlardan yoksun bırakılmış durumda.

Luchtsingel, kentsel dokuya küçük ölçekli müdahalelerde bulunarak bölgeye eski mekân kalitesinin geri kazandırılmasında ilk adımı oluşturuyor. Tamamen kitle fonlamasından beslenen Luchtsingel projesine dileğen herkes katkıda bulunabiliyor.

Proje hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :