Eskiyen Ahşap Plakalarınızı Atmayın Duvar Resmi Yapın!

Gizem ŞAHİN / 03 Temmuz 2015


Wood & Paint

Atılmış ahşap plakalar, kapılar, döşeme tahtaları ve mobilyalar Stefan De Croock'un duvar resimlerinde renkli geometrik yüzlere dönüşüyor. Strook olarak da bilinen sanatçı, bu oldukça büyük yüzleri oluşturmak için, ahşap materyallerin özgün dokusunu ve rengini koruyarak, parçaları farklı geometrik şekillerde kesip bir araya getiriyor.


Elsewhere

Sanatçı, ahşap malzemeleri bulma, kesme ve bir araya getirme sürecinin oldukça heyecan verici olduğunu ve yıllanmış ahşap materyallerle çalışmayı çok sevdiğini söylüyor.
"Malzemelerin üzerindeki bu izler geçmişin ayak izleri gibi, her parçanın kendine ait bir hikayesi var ve bu parçaların yeni bir kompozisyonda bir araya gelişi de yeni bir hikaye kurguluyor."


'Elsewhere'


Proje, Belçika-Mechelen'de eski bir mobilya fabrikasının dış cephesinde yer alıyor. Ahşap kapı, döşeme tahtaları, plakalar ve mobilyaların bir araya getirilmesiyle oluşan tasarımda sanatçı, yine malzemeleri olduğu gibi kullanarak renklerine müdahale etmemiş. Mechelen Muurt Projesi için gerçekleştirilen duvar resminde Strook, babasından da oldukça büyük bir yardım aldığını belirterek, o olmasaydı tasarımı tamamlayamayacağını söylüyor.

'Wood & Paint'


Sanatçı projeyi malzemeler arası kontrasta ve benzerliğe dayalı bir diyalog olarak tanımlıyor. Herkesin birbirinden çok farklı ama aynı zamanda da benzer olduğunu söyleyen Strook, çalışmanın iki parçasının da oldukça aynı göründüklerini ama yapım aşamalarının çok farklı olduğunu belirtiyor. Sanatçının uygun dokuda malzeme arayışları sebebiyle, ahşap parçanın yapımı çok daha uzun sürmüş. Projede Elsewhere'de olduğu gibi yine ahşap malzemelere boya uygulamamış.
Belçikalı sanatçının çalışmaları bunlarla da sınırlı değil. Ayrıca ahşaptan portreleri, duvar resimleri ve yosun kaplı bir duvarın üzerine yaptığı ters-graffiti çalışması da ilgi çeken diğer eserleri arasında.


Sanatçının tüm eserlerine ulaşmak için tıklayınız.
Fotoğraflar, sanatçının kendi internet sitesinden alıntıdır.
Haber, archdaily.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :