Empire State Geçilmez (mi?)

Amber EROYAN / 26 Ağustos 2010
New York'lu iki gayrimenkul devini, Vornado ve Malkin ailelerini birbirine düşüren Manhattan'ın müstakbel kulesi 15 Penn Plaza'ya kent konseyinden onay geldi. Vornado Realty Trust gayrimenkul şirketinin kentlilere, yerel metro sisteminde ve yaya alanlarında 100 milyon doları bulan bir iyileştirme vaat ederek güvenoyu aldığı gökdelen projesine, Empire State'in sahibi Anthony Malkin tarafından New York siluetine olumsuz etkide bulunacağı gerekçesiyle itiraz edildi.


Empire State binası (solda) ile Pelli Clark Pelli tarafından tasarlanan proje halindeki 15 Penn Plaza'nın mal sahipleri yeni binanın hayata geçirilmesi konusunda çatışma halindeler. Görsel: Pelli Clarke Pelli

İlk gündeme geldiği günden bu yana ciddi tartışmalara neden olan proje, 25 Ağustos günü New York kent konseyinin onayından geçince, Empire State'in sahibi Anthony Malkin çareyi, New York Times gazetesine, projenin iptaline ilişkin tam sayfalık bir ilan vermekte buldu.

Dört yanı gökdelenlerle çevrili New York için yeni bir gökdelenin ne zararı olabilir diyebiliriz doğal olarak. Tartışma aslında tam da bu noktadan çıkıyor. Mevcut gökdelenlerin oluşturduğu kent silueti New York'un alamet-i farikası olarak kabul edildiğinden, bu siluetin başat öğesini oluşturan –hele de 11 Eylül saldırısı sonrası İkiz Kuleler tarihe gömülünce- Empire State binasını ‘gölge'de bırakacak yeni bir projeye geçit verilmek istenmiyor. Muhalif ses ise Empire State dahil New York'ta ciddi bir gayrimenkul portföyüne sahip olan Malkin ailesinden yükseliyor.

Malkin: "15 Penn Plaza, mesafesine göre çok yüksek"

Diğer adı ‘Vornado Tower' olan ve Pelli Clark Pelli mimarlık ofisi tarafından tasarlanan 15 Penn Plaza, Empire State'e yakınlığı ve yüksekliği nedeniyle Malkin tarafından olumsuz karşılanıyor.

1931 yılında tamamlanan ve yapımından iki yıl sonra vizyona giren King Kong filmi ile popüler kültürdeki yerini alan Empire State, 1970'te Dünya Ticaret Merkezi (İkiz Kuleler) yapılana dek kentin en yüksek yapısı olma ünvanını elinde bulunduruyordu. İkiz Kuleler, 11 Eylül terörist saldırısı ile alaşağı olduktan sonra ünvanını geri kazanan Empire State'in ana yapısı 381 metre iken, tepesindeki 62 metrelik antenle birlikte 443 metreye ulaşıyor. 102 katlı yapının iki blok ötesinde inşa edilecek olan 15 Penn Plaza ise 67 kat içermek üzere, 363 metre yüksekliğinde tasarlandı.

Empire State'in sahibi Anthony Malkin, projeyi 47'ye 1 oy oranıyla onaylayan kent konseyinin kararına saygı duyduğunu belirtse de itirazını; "New York kent siluetinin en ikonik imgesi olan Empire State binasının mevcut yönetimi olarak, 15 Penn Plaza'nın, gabarisi ve tasarımıyla Empire State'e çok yakın bir mesafede yer aldığını düşünüyoruz" sözleriyle ifade ediyor.


Malkin'in başı çektiği itirazcı grup üstteki render'ı hazırlayarak, 15 Penn Plaza'nın Empire State'in görüş alanını nasıl kısıtladığını göstermeye çalışıyor. Görsel: archpaper.com


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :