Empire State Geçilmez (mi?)

Amber EROYAN / 26 Ağustos 2010


Belediye başkanından sert çıkış

Yeni projeye yapılan itirazlara geçit vermeyen New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında Malkin'e, neredeyse, gördüğü her oyuncağa ‘ benim' diyen çocuğa haddini bildirircesine sert bir yanıtta bulundu:

"New York'ta bina yapan herkes kentin siluetinde tabii ki değişiklik yaratır. Her bir mülk sahibinin peşinden koşturup ricada bulunmak durumunda değiliz. Adamın birinin bir binası var ve bunun kentteki tek yüksek bina olmasını istiyor. Üzgünüm ama dünya böyle dönmüyor."

"New York bir mağara değil, ziyaretçileri çeken yüksek yapılar"

Aynı zamanda Başkan Bloomberg'in gayrıresmi danışmanı da olan New York Üniversitesi kentsel politikalar profesörü Mitchell Moss da, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada New York kentinin bugüne dek yapılan tüm kuleleri bağrına bastığına dikkat çekti ve şunları söyledi:

"İnsanlar New York'a mağara gezmeye gelmiyor. Manzarayı ve yüksekliği deneyimlemek istiyorlar. Gökdelenler bize kısıtlı bir toprak parçasını en iyi şekilde değerlendirme fırsatı sunuyor."

Tartışmalar süredursun, guardian.co.uk'de yayımlanan habere göre, Pelli'nin olay yaratan kulesinin yapımına, sağlam bir kiracı sayısına ulaşılmadan başlanması pek muhtemel görünmüyor.

Haber, guardian.co.uk ve archpaper.com'dan derlenmiştir.

 

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :