Emek Sineması için Mücadele Devam Ediyor

mimarizm.com / 26 Aralık 2011

"Emek yıkılmayacak, yıkılmaktan kurtarılacak"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yıkıma ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Emek Sineması yıkılmayacak, aynen korunacak. Bu olay ile ilgili raporları herkes dikkatlice okusun. Emek Sineması'nın yıkılmasına ve yok edilmesine hepimiz şiddetle karşıyız." dedi. Günay'ın teskin edici açıklamasına rağmen raporda; yapılacak komplekste Emek Sineması'nın üst katlarda inşa edileceği yer alıyor.

Nitekim, 17 Aralık'ta Radikal Gazetesi'nde yayınlanan haberde, Serkildoryan (Cercle d'Orient) ve Emek Sineması'nın bulunduğu bölgenin yenileme projesini üstlenen Kamer İnşaat yetkileri 'moving' (taşıma) işlemini bir kez daha teyit ediyor.

"Emek Sineması yıkılıp yerine bir alışveriş merkezi mi yapılacak?" sorusuna "Hayır" yanıtını veren inşaat firması, yanıtı şu şekilde doğruluyor:

"Emek Sineması yıkılmıyor, yıkılmaktan kurtarılıyor. Çünkü Emek sinemasının da içinde yer aldığı yapı bloğu aşırı yıpranmışlığı içinde bu haliyle zaten yıkıma terk edilmiş durumda. Bizim projemizde Emek Sineması bütün yapı özelikleri bire bir korunarak ‘moving' yöntemiyle yapılacak yapının üst katına taşınıyor. Projemizde Emek Sineması'na 10 sinema salonu daha eşlik edecek. Buradaki amaç Emek'in merkezinde yer alacağı bir sinema kompleksi yaratmak."

Kamer İnşaat tarafından, "projenin içeriği ve kapsamına" ilişkin verilen bilgiler ise şöyle:

"Proje, Emek Sineması ve Cercle d'Orient (Serkildoryan) binasının Beyoğlu'nun ruhuna ve ihtiyaçlarına hitap edecek ve sürdürülebilir bir şekilde geleceğe taşınması için bulundukları yapı adasının, müzeleri, kültür, sergi ve eğlence merkezleri, mağazaları, restoranları, kafeleri, sinemaları, ofisleri ile desteklenmiş bir merkez haline getirilmesidir. Proje kapsamındaki kültür varlıkları; Cercle d'Orient, Emek Sineması, İpek Sineması'nın Yeşilçam Sokağı'ndaki duvarı, Melek Apartmanı'nın duvarı, İsketinj Apartmanı'nın tamamı ve Yeşilçam Sokağı'nın arka kısmına bakan binaların cepheleri. Projemiz, korunacak binaların koruma kriterlerine ve koruma yöntemlerine uyacak şekilde hazırlandı."


İKSV umut olabilir mi?

Yıkım sürecinde söz alan diğer bir isim de İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı oldu. "Bugün sahip olduğumuz bilgi düzeyiyle, projenin (Emek Sineması'nın yıkımını öngören proje) bu şekilde yapılmasının kültür sanat yaşamımıza bir katkısı olacağına inanmıyoruz" diyen Eczacıbaşı, sürecin açık diyalog oluşturularak işlemesi gerektiğini savundu.

Projenin, ayrıntılarıyla herkese açıklanması, gerekçelerinin belirtilmesi, yapıcı eleştirilerin ortaya konması, bu eleştirilerde projede değişiklik yapılmasına ilişkin öneriler varsa, bunların dikkate alınması gerektiğini belirten Bülent Eczacıbaşı; "İKSV olarak çözümün bir parçası olalım, bir öneri geliştirelim. Bize 6 ay gibi bir süre verilsin. Emek'in nasıl yaşatılacağı konusunda bir öneri getirelim'' dedi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :