Egli ve Bonatz Yapıları, Ortak Kültür Çalışmasına Vesile Oldu

mimarizm.com / 27 Şubat 2013

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Alman Enstitüsü, Ankara'da bulunan ortak kültürel miraslarını açığa çıkartmak için çalışma yürüteceklerini duyurdu.


Alman Enstitüsü'nü (Goethe Institut Ankara) ziyaret ederek, Enstitü Müdürü Dr. Thomas Lier ile görüşen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve Saraçoğlu hakkında bilgi verdi. Avusturyalı mimar Ernst Egli'nin AOÇ arazisindeki yapıları ve Alman mimar Paul Bonatz'ın imzasını taşıyan Saraçoğlu, Alman Enstitüsü ile Mimarlar Odası'nı buluşturdu. İki taraf, AOÇ arazisindeki yapılar ve Saraçoğlu mahallesinin dönüşümü üzerine fikir alışverişinde bulundu.

Alman Enstitüsü'yle birlikte, AOÇ konulu bir sempozyum hazırlığı içerisinde oldukları bilgisini veren Ali Hakkan, "Almanya'dan AOÇ üzerine çalışmalar yürütmüş ve yürütecek konuklarımız olacak" dedi.

Tezcan Karakuş Candan ise toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "AOÇ ve Saraçoğlu, mimarlarının Almanca konuşması ve Alman olması sebebiyle ortak mirasımızdır. Alman Enstitüsü yetkililerine, Saraçoğlu Mahallesi'ni konu alan Kent Düşleri Proje Fikir Yarışmamız 'da destekleyen kuruluş olmalarını ve danışman jüride yer almalarını önerdik. Prensipte onayladıklarını bildirdiler. Bu, ortak kültürel mirasımız açısından önemli bir adımdır." dedi.


Enerji sorununu masaya yatıran serginin açılışı da yapıldı
 

Toplantının ardından, Alman Enstitüsü ve Mimarlar Odası, "Kent Geleceğinin Öyküsü / Post- Oil City" sergisinin açılışını gerçekleştirdi.Açılışta söz alan Ali Hakkan, "Yenilenebilir enerji geç kaldığımız bir süreç, bu konuda oldukça gerideyiz. Bu eksiklikten hareketle, Alman Enstitüsü'yle ortak çalışma yürüterek "Kent geleceğinin öyküsü" isimli sergiyi sizlere sunduk. 5 Mart'ta yine sergiyle ilgili bir panelimiz olacak." şeklinde konuştu.

Thomas Lier ise, "Stuttgart Dış İlişkiler Enstitüsü'nce hazırlanmış olan sergi, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji konularına odaklanarak; gelecekte kentlerdeki enerjinin nasıl olacağını anlatıyor. Eylül ayında da güneş enerjisi üzerine başka bir sergimiz olacak" dedi.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :