Dünyaca Ünlü Mimarlık Fotoğrafçısı Shulman Hayatını Kaybetti

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 17 Temmuz 2009


Julius Shulman Kimdir

10 Ekim 1910'da New York, Brooklyn'de doğdu. Ailesiyle birlikte önce Connecticut'ta bir çiftliğe, sonra da Kaliforniya'ya taşındı. Beş kardeş içinde yalnızca o üniversiteye gitti, ama aklında belirli bir hedef yoktu. Genç yaşlarda fotoğrafa ilgi duydu. 1930'ların başında kendisine bir Vest Pocket fotoğraf makinesi armağan edildi. 1936'da tanıştığı Mimar Richard Neutra sayesinde mimarlık fotoğrafçılığıyla uğraşmaya başladı. Frank Lloyd Wright, Pierre Koenig, Richard Neutra ve Charles Eames gibi mimarlarla yaptığı çalışmalar, iki tarafın birbirini desteklemesine neden oldu. Bir süre sonra da, mimarlıkla ilgili mesleki dergilerin okuyucularından çok daha geniş kitlelere ulaştılar.


E. Stewart Williams, "Palm Springs Teleferik Dağ İstasyonu", 1961. Fotoğraf: Julius Shulman.

Julius Shulman 1950'den beri, Raphael S. Soriano'nun Hollywood Hills'de yaptığı ve fotoğraflarında sıklıkla boy gösteren modern Kaliforniya mimarlığının ikonlarından biri olan evde yaşıyor. Mimarın iyi korunmuş tek çelik yapısı sayılan evin kültür mirası olarak tescili de bulunuyor.

Seyahat etmeyi tutkulu bir biçimde sevdiği için, ABD'nin yanı sıra başka ülkelerdeki mimari gelişmeleri de kaydediyor. UCLA'da ve Berkeley'deki University of California'da ders veren Shulman, 1999'dan bu yana Fotoğrafçı Jürgen Nogai'yle birlikte çalışıyor. Shulman, kazandığı pek çok ödülün yanı sıra Amerikan Mimarlık Enstitüsü'nün ömür boyu onursal üyeliğine sahip tek fotoğrafçı üyesi.

Bu haber LA Times, Radikal ve Garanti Galeri resmi web-sitesinden derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :