Julius Shulman Beyazperdede!

Filiz YAVUZ / 13 Ekim 2009
Ünlü mimarlık fotoğrafçısı Julius Shulman, ölümünden üç ay sonra karşımıza beyazperdede çıkıyor. Eric Bricker tarafından Shulman ve onun sanatı üzerine çekilen "Visual Acoustics", geçtiğimiz Cuma günü Manhattan'da gösterime girdi. Film, daha önce bazı festivallerde de gösterilmişti.

Seslendirmesini Dustin Hoffman'ın yaptığı belgeselin yönetmeni Eric Bricker'a göre film, Shulman'ın şöhretini daha da büyütmeli: "Çünkü eğer, "fotoğrafçılık" denen şey yarım bir öykü ise, bu öykünün diğer yarısı da Shulman'dır."


Pierre Koenig, "Case House Study #22", 1960. Fotoğraf: Julius Shulman.
Shulman'a asıl ünü getiren fotoğraf


Bricker, Julius Shulman'ın bir hümanist olduğunun altını çizerek insanları, kültürü ve sanatı sevmenin onun genlerinde olduğunu belirtiyor.

 Shulman ile ilgili " O benim hem akıl hocam, hem de arkadaşımdı. Hayatımda pek az insan bende, onun yarattığı kadar derin bir etki yarattı" şeklinde konuşan yönetmen, bu filmi neden yaptığını ise şöyle anlatıyor:

" Beni 1999 sonbaharında onunla ilk tanışmaya götüren iki şey vardı: İlki mimari fotoğrafçılığın onun tarafından yaratılmış olmasıydı ve ikincisi ise Julius'un fotoğraf çekerken, kendisinin de en az işleri kadar etkileyici olmasıydı. Shulman'ın fotoğraflarının karakteristik özelliği, iki boyutlu uzayın üzerine çıkan büyü enerjileri sayesinde fotoğrafların canlı olmasıdır. Bütün bunlar beni, Shulman ve Modernizm ile ilgili bir film yapmaya zorladı. Bu proje benim için hem bir onur, hem de bir ayrıcalık."Shulman, Case Study House #22 için çekime hazırlanıyor

Neutra'nın uçurduğu talih kuşu

Frank Lloyd Wright
ve Mies van der Rohe gibi mimarlar o dönemde  Shulman  gibi bir fotoğrafçı arayadursun, 1936 yılında Shulman'ın omzuna konan talih kuşu, dönemin büyük mimarlarından Richard Neutra tarafından uçurulmuştu.

20'inci yüzyılın ilk yarısında çıkarılmış neredeyse tüm mimarlık kitaplarında fotoğrafları yayınlanan Shulman'ı asıl ünlü yapan işi ise 1960 yılında çektiği "Case House Study #22" isimli yapının fotoğrafı olmuştu. Görsel, ABD'nin en kült mimarlık fotoğrafları arasında gösterilirken, yapının mimarı Pierre Koenig'e de Amerika çapında ün getirmişti.

New York Times yazarı Andy Webster, postmodernizm eğiliminin küçümsendiği dönemlerde, postmodernizmi ayakta tutmak için çabalayan Shulman'ın, insanların kafalarında mimari hikayedeki yerinin bilincinde olan ve kendine güvenen sevimli bir insan izlenimi bıraktığını yazıyor.

"Visual Acoustics" hakkında

Yönetmenliğini Eric Bricker'ın üstlendiği belgesel filmin senaryoru Eric Bricker ve Phil Ethington'a ait. Filmin anlatısıcı ise Dustin Hoffman. Editörlüğünü Charlton McMillan'ın yaptığı filmin müzikleri Charlie Campagna'ya ait. Filmin yapımcı koltuğunda Eric Bricker ve Babette Zilch oturuyor. 2008 yapımı "Visual Acoustics", için Arthouse Films stüdyoları kullanıldı.

Haber, New York Times ve juliusshulmanfilm.com'dan derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :