Doğan Hızlan ile Edebiyat Buluşmaları: Doğan Hasol ve Doğan Kuban ile "Dengeleri Olumsuz Yönde Değişen" Bir Kent Üzerine

yapi.com.tr / 13 Kasım 2010


"Plan yapmak önemli değil ama planı uygulayan çok az bulunur"

Mithat Yenen'in belediye başkanı olduğu dönemde, İstanbul'un koruma planının yapımını talep ettiğini aktaran Kuban, Sur içi, Galata ve Boğaziçi'nde 200 hektar bir alanda tek tek saptamalar yaptıklarını ve hatta hazırladıkları planların kuruldan da onay aldığını belirterek söz konusu planların daha sonra kaybolduğunu aktardı. Kuban, "Plan yapmak önemli değil ama planı uygulayan çok az bulunur" dedi.

Koruma Kurullarının bir dönem çok güçlü olduğunu ve müthiş karalar aldığını söyleyen Kuban, "1983 tarihine kadar alınan sit alanı kararlarına göre, toplam sit alanları 800 hektardı, daha sonra yasayı değiştirdiler ve bir baktık 300 hektara düşmüş" dedi.

Hızlan'ın çok katlı yapıların çevre ile uyumunun nasıl olacağını sorgulaması üzerine Hasol, Japonya'da uygulanan ‘Güneş Hakkı' kavramını detaylı bir şekilde açıkladı. Kuban ise, güneş ve rüzgardan faydalanmadığımız taktirde 5-10 yıl sonra söz konusu binaların dinozor olacağını dile getirdi.

Konuşmanın devamında Kuban ve Hasol, İstanbul'da sokak olgusuna dair bir şey kalmadığına dikkat çekerek trafik sorunlarına ve kültürel altyapının eksikliklerine değindiler.

Doğan Hasol'un, 10 Kasım 2010 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde yer alan Mustafa Balbay'ın yazısından alıntıladığı bir fıkra ile devam eden konuşma meslek odalarının kent ile ilgili süreçte çabaladıklarının konuşulması ile son buldu.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :