Doğan Hızlan ile Edebiyat Buluşmaları: Doğan Hasol ve Doğan Kuban ile "Dengeleri Olumsuz Yönde Değişen" Bir Kent Üzerine

yapi.com.tr / 13 Kasım 2010
"Bizde uzman var ama uzmanlığa sahip çıkan yok"

Daha sonra köprü konusuna değinen Kuban, 1970'lerde de köprü meselesinin var olduğunu belirtti. Politikacılar her şeyi bildiğini ancak hiçbir şeyi bilmediğini sözlerine ekleyen Kuban, "Bizde uzman var ama uzmanlığa sahip çıkan yok" dedi.

Konu ile ilgili olarak Hasol, köprü ve kent ilişkisine dikkat çekti:

"Yıllar önce Mimarlar Odası ve DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) köprü yapımına karşı çıkmıştı. Köprüye itiraz nedeni ile ilgili olarak o dönemden bu dönem söylenen bir şey var: İstanbul'un kuzeye doğru gelişmemesi yönünde. İstanbul yağ lekesi gibi büyüyor ve biliyoruz ki bugün köprü özel araçlara hizmet ediyor.

2. köprü yapılması planlandığı zaman konu ile çalışan ekip bana, sizce bu köprü İstanbul trafiğine ne kadar katkı sağlayacak diye sormuştu. Ben de yüzde 30 civarı olsa gerek dedim. Onlar ise ‘hayır, biz hesapladık sadece yüzde 3 oranında katkı sağlayacak' dedi. Sonuçta İstanbul'un yerleşim dengesi değişti. Bugün İstanbul'un kültürel altyapısı sıfıra yakın, köprüler dengeleri olumsuz yönde değiştirdi".

Kuban, kontrollü büyümenin olmadığını, ulaşım plancılarının söylediği üzere İstanbul'un 300 kilometrelik metroya ihtiyacı olduğunu belirtti. New York'un yüzde 60'ının araba kullanmadığını ancak bizde herkesin araba kullandığını söyleyen Kuban, sonuçta mega şehirlerinin çözümlerinin zor olduğunu aktardı.

Hızlan'ın nazım planlar hakkındaki fikirlerini sorması üzerine Kuban, artık nazım plan yapımının mümkün olmadığını dile getirdi. Verilerin sürekli değiştiğini aktaran Kuban, dünyanın hiçbir yerinde artık nazım plan türevinde plan üretilmediğini, artık ‘temel prensipler'in var olduğunu, bu prensiplere göre kente yönelik kararlar alındığını belirtti.

Bugün devlet eliyle oluşturulan yerleşmelere dikkat çeken Hasol ise, "Söz konusu konut yerleşmelerinin mimari eksikliklerini bir kenara koyalım, o konutta yaşayan insanların sosyal ihtiyaçları konuşulmuyor" dedi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :